PPNT | 31.10.2018

Przełom technologiczny od Fibratech

Projekt Parkowiczów z Fibratech, rozwijających swój biznes w branży automotive, zwyciężył w prestiżowym konkursie „Rzeczpospolitej” - Orzeł Innowacji Startup, w kategorii Przełomowa technologia.

Czy oznacza to, że w szeregach parkowych firm właśnie pojawił się kandydat na „jednorożca”?

Biznes wart miliard dolarów
W języku branży „jednorożce” to start-upy, których wartość wyceniana jest na ponad miliard dolarów. Zgodnie z ideą konkursu „Orzeł Innowacji Startup” kapituła wskazuje młode firmy, pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami, które nie tylko mają w perspektywie stać się wizytówką Polski, ale również szansę aspirować do grona międzynarodowych „jednorożców”. Fibratech to startup z olbrzymim potencjałem na rozwój, co dostrzegło jury. Kapituła przyznała główną nagrodę spółce za opracowanie projektu ultralekkiej, kompozytowej felgi samochodowej. Projekt naszych Parkowiczów deklasuje konkurencję lżejszą o 15 proc. wagą i aż o 30 proc. większą sztywnością felgi.
Fibratech zajął pierwsze miejsce ex equo ze start-upem SensDx, dostarczającym proste w obsłudze testy do diagnostyki personalnej określonych patogenów i biomarkerów.

Szansa na rozwój
Zwycięstwo, to nie tylko szansa na wypromowanie innowacyjnych projektów, ale również dalszy rozwój, pozyskanie nowych klientów i sfinansowania kolejnych, rewolucyjnych przedsięwzięć. Michał Smentoch – CEO Fibratech: - Nagroda jest dla nas przede wszystkim doskonałą promocją. Już w grudniu tego roku planujemy przeprowadzić rundę finansowania i liczymy, że m.in. dzięki tej nagrodzie uda nam się zainteresować naszym projektem wartościowego partnera. Zebraliśmy świetny zespół, mamy bardzo obiecujące wyniki i zależy nam, aby płynnie przejść do drugiej fazy naszego projektu. Jak podkreśla, nie zamierzają spocząć na laurach i firma jest na dobrej drodze, by innowacyjna felga w najbliższych latach trafiła do seryjnej produkcji: - W tym momencie finalizujemy już prace nad najnowszą generacją prototypów, które w grudniu tego roku poddane zostaną testom w jednostce certyfikującej TUV Sud w Monachium. Ten kamień milowy będzie zamykał pierwszą fazę naszych prac. Wspólnie z KPMG opracowaliśmy precyzyjny plan, obejmujący najbliższe trzy lata. W najbliższej przyszłości naszym nadrzędnym celem jest uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej. Chcemy tym samym udowodnić dojrzałość naszej technologii i w konsekwencji rozpocząć komercyjną produkcję i sprzedaż. Z wielkimi nadziejami wiążemy datę 16 listopada – to tego dnia na zaproszenie NCBiR, uczestniczyć będziemy w panelu ekspertów programu „Innomoto”. W przypadku pozytywnej oceny naszego wniosku nasze potrzeby finansowe na drugą fazę wynosić będą 1,5 mln Euro. Jesteśmy przekonani, że taka oferta będzie atrakcyjna zarówno dla funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów branżowych – dodaje Smentoch.

O konkursie
Celem konkursu Orzeł Innowacji Startup jest wyselekcjonowanie i nagrodzenie najlepszych polskich startupów oferujących innowacyjne produkty/usługi lub działających w innowacyjny sposób. Pośrednim celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk w obszarze innowacji oraz wspieranie kultury młodych, dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw. Inicjatywa jest organizowana przez Redakcję Rzeczpospolitej. Partnerem Strategicznym konkursu jest Google.


Więcej o konkursie: https://orzelinnowacjistartup.rp.pl/aktualnosci/oni.buduja.innowacyjna.gospodarke.html