pracownia druku 3D

Chcesz wydrukować narzędzie w małym nakładzie lub prototyp, który wykorzystasz do uruchomienia produkcji seryjnej? Dobrze trafiłeś!

pracownia druku 3D

W naszej pracowni zrealizujesz projekty w oparciu o technologie selektywnego spiekania (SLS) oraz natryskiwania polimerów (PolyJet). Posiadamy także skanery 3D.

drukarki

 • EOS Formiga P110

  Drukarka EOS Formiga w technologii SLS pozwala na efektywną produkcję małych i średnich serii elementów. Spiek laserowy proszków cechuje wytrzymałość na poziomie 80-90% w porównaniu z elementami produkowanymi na wtryskarkach. Swoją szybkością i wydajnością produkcji jest nieporównywalna z żadną inną technologią przyrostową, przy czym gwarantuje precyzyjne wykonanie oraz łatwą w obróbce i malowaniu powierzchnię. Materiał PA2200 posiada certyfikat biozgodności EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C  oraz zgodę na dopuszczenie do kontaktu z żywnością, z wyjątkiem wyrobów alkoholowych o wysokim stężeniu.

  Wymiary komory roboczej: 200x250x330 mm

  Zastosowania:

  • prototypy o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i rozciągliwości
  • produkcja nisko i średnioseryjna
  • wyroby medyczne i mające kontakt z żywnością, z wyjątkiem wyrobów alkoholowych o wysokim steżeniu
  • zamienniki nietypowych lub wycofanych ze sprzedaży elementów
  • sztuka i gadżety reklamowe
  • elementy pojazdów
  • elementy modeli RC, figurki
  • modele anatomiczne do pomocy chirurgom
 • Objet30 Prime

  Objet30 Prime w technologii PolyJet jest najbardziej precyzyjną z dostępnych w Parku drukarek 3D. Technologia Natryskiwania Żywic Światłoutwardzalnych warstwami o grubości od 16 mikrometrów (ponad 4 razy cieńsze od ludzkiego włosa) pozwala na wykończenie ścianek elementu z połyskiem lub matowo. Dzięki szerokiej gamie dostępnych materiałów, drukarka Objet30 Prime pozwala na drukowanie elementów o specjalnych właściwościach, m.in.: sztywnych, imitujących gumę, odpornych na podwyższoną temperaturę, przezroczystych lub biokompatybilnych.

  Zastosowanie:

  • precyzyjne prototypy elementów o właściwościach, które sprostają zróżnicowanym wymaganiom
  • elementy z dużą ilością małych szczegółów (np. biżuteria, figurki, modele)
  • przezroczyste obudowy i wstawki

FAQ

 • Która metoda druku będzie dla mnie odpowiednia?

  To zależy od potrzeb klienta. Modele o największej wytrzymałości mechanicznej powstają ze spieczonego proszku na drukarce SLS – Formiga P110. Jest to najbardziej opłacalna technologia produkcji mało i średnio seryjnej. Natomiast drukarka Objet30 Prime w technologii PolyJet pozwala  na druk modeli o specjalnych właściwościach, jak m.in.: wyższa przejrzystość, elastyczność, a przy tym wysoka precyzja- grubość warstwy od 16 mikrometrów (4 razy cieńsza od ludzkiego włosa!).

 • Czy model, który powstał na drukarce SLS można później pomalować albo dopasować?

  Tak. W razie potrzeby elementy poliamidowe można łatwo skrawać i szlifować. Dzięki chropowatej powierzchni spieku, wydruk może zostać w łatwy sposób pokryty warstwą farby, być barwiony, klejony lub metalizowany.

 • W jakich formatach powinien zostać dostarczony model, który chcę wydrukować?

  Najlepiej dostarczyć model mailowo w formie pliku o rozszerzeniu *.STL, ale dopuszczalne są również inne formaty 3D, takie jak: *.OBJ, *.STP.

 • Jaka jest cena pojedynczego wydruku?

  Cena wydruku jest ustalana indywidualnie po szczegółowych oględzinach każdego modelu. Na drukarce EOS Formiga P110 najbardziej opłacalne jest jak najgęstsze zapełnienie komory roboczej, produkując małe i średnie serie. Technologia PolyJet z wykorzystaniem drukarki Objet30 Prime, najbardziej opłaci się przy produkcji bardzo precyzyjnych elementów, lub o specjalistycznych wymaganiach.

 • Z jakich materiałów są drukowane elementy?

  Modele spiekane laserowo są wytwarzane z poliamidu PA2200, który jest sproszkowanym odpowiednikiem Nylonu 12. Materiał posiada certyfikat biozgodności i może być stosowany w kontakcie z żywnością, z wyjątkiem alkoholi o wysokim stężeniu. Modele drukowane metoda PolyJet, są produkowane z fotopolimerów, czyli tzw. żywic światłoutwardzalnych. Każda z żywic posiada inne przeznaczenie, dopasowane do zastosowania modelu.

 • Jak wytrzymałe są wydruki w technologii SLS?

  Wytrzymałość elementów spiekanych z proszku Poliamidowego PA2200 jest porównywalna z 80-90% wytrzymałości tego materiału odlewanego na wtryskarce. Materiał jest również wysoce odporny chemicznie.

 • Czy mogę wydrukować model, który przekracza wymiary komory roboczej drukarki?

  Tak. Jeśli nie będzie to przeszkadzać odbiorcy, model można pociąć na mniejsze części i zaprojektować odpowiednie wpusty, które umożliwią bezproblemowy montaż części.

 • Kiedy szczególnie opłaci się wykorzystanie druku 3D?

  Wykorzystanie drukarek 3D dostępnych w Pracowni druku 3D, może okazać się opłacalne w porównaniu z innym konwencjonalnymi metodami (np. frezowanie i toczenie, , odlewnictwo), gdzie nakład nie przekracza 1000 sztuk.  Ponadto druk 3D umożliwia  produkcję elementów o skomplikowanej geometrii, dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika (np. protezy, wycofane z rynku części zamienne sprzętów, prototypy maszyn i urządzeń, przedoperacyjne wizualizacje organów wewnętrznych pacjenta i wiele innych).

 • Jakie są ograniczenia drukarek 3D dostępnych w pracowni? Co muszę wiedzieć projektując model?

  Często omawianym ograniczeniem w technologii druku 3D są struktury podporowe, które należy wypłukać, rozpuścić lub usunąć mechanicznie. Problem ten nie istnieje w przypadku wydruków w technologii SLS. Materiałem podporowym dla elementów  jest ten sam proszek, z którego jest budowany wydruk, który pozostaje w postaci nieutwardzonej. Po wyprodukowaniu elementów, proszek zostaje usunięty z okolic wydruku, a powierzchnia zostaje oczyszczona. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać pustych, ale zamkniętych przestrzeni (jak np. pusta kula), uwzględniając w projekcie otwór, przez który można pozbyć się proszku z wnętrza wydruku.

  • maksymalne wymiary pojedynczego elementu, które mogą zostać wytworzone na drukarce EOS Formiga P100 wynoszą 190x200x315 mm
  • przy wydrukach w technologii PolyJet, należy unikać bardzo wąskich przestrzeni w miejscach, gdzie wydruk zostanie podparty. Wynika to z konieczności wypłukania podpór strugą wody pod wysokim ciśnieniem
  • maksymalne wymiary pojedynczego elementu, które mogą zostać wytworzone na drukarce Stratasys Objet30 Prime wynoszą 294 x 192 x 148 mm
  • projektując model, należy unikać bardzo cienkich ścian (poniżej 0,4mm) ze względu na oczyszczanie strugą ścierniwa lub wody o wysokim ciśnieniu i ryzyko uszkodzenia przedmiotu
  • jeżeli nie jesteś pewien, czy model zostanie poprawnie wydrukowany, prześlij go do nas, a my sprawdzimy to za Ciebie i w razie potrzeby zasugerujemy konieczne zmiany bez naliczania dodatkowych opłat

kontakt