
Chcesz wydrukować narzędzie w małym nakładzie lub prototyp, który wykorzystasz do uruchomienia produkcji seryjnej? Dobrze trafiłeś!
pracownia druku 3D
W naszej pracowni zrealizujesz projekty w oparciu o technologie selektywnego spiekania (SLS) oraz natryskiwania polimerów (PolyJet).
drukarki
-
EOS Formiga P110
Drukarka EOS Formiga P110 w technologii SLS pozwala na efektywną produkcję małych i średnich serii części. Spiek laserowy proszków cechuje wytrzymałość na poziomie 80-90% w porównaniu z częściami produkowanymi na wtryskarkach. Swoją szybkością i wydajnością produkcji jest nieporównywalna z żadną inną technologią przyrostową, przy czym gwarantuje precyzyjne wykonanie oraz łatwą w obróbce i malowaniu powierzchnię. Materiał PA2200 posiada certyfikat biozgodności EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C oraz zgodę na dopuszczenie do kontaktu z żywnością, z wyjątkiem wyrobów alkoholowych o wysokim stężeniu.
Wymiary komory roboczej: 200x250x330 mm
Zastosowania:
- prototypy o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i rozciągliwości
- produkcja nisko i średnioseryjna
- wyroby medyczne i mające kontakt z żywnością, z wyjątkiem wyrobów alkoholowych o wysokim steżeniu
- zamienniki nietypowych lub wycofanych ze sprzedaży części
- sztuka i gadżety reklamowe
- elementy pojazdów
- elementy modeli RC, figurki
- modele anatomiczne do pomocy chirurgom
-
3DGence Double 255
Dzięki technologii osadzania topionego materiału (FDM/FFF) możesz wydrukować u nas prototypy ze zróżnicowanych pod względem właściwości fizycznych i chemicznych materiałów (m. in. PLA, ABS, PP, PA, PET-G, TPU, HIPS oraz domieszkowanych odmianach niektórych z nich) w wielu dostępnych na rynku kolorach. Ponadto, dzięki dwóm głowicom 3DGence Double P255 możliwy jest druk wielomateriałowy, pozwalający na wytworzenie jeszcze bardziej skomplikowanych modeli z rozpuszczalnymi podporami, albo stworzenie wydruku wielokolorowego. Powierzchnia robocza drukarki wynosi 190x255x195mm
Zastosowanie:
- pojedyncze prototypy i niewielkie serie wydruków
- wielokolorowe części
- elementy o zróżnicowanych właściwościach fizycznych i chemicznych (m. In. wytrzymałość, ścieralność, podatność na rozpuszczalniki i obróbkę, domieszkowanie)
- zamienniki uszkodzonych elementów
- wycinki prototypów (przymiar elementów wpustowych, wciskanych, gwintowanych itp.)
- obudowy do elektroniki, funkcjonalne elementy o niestandardowych zastosowaniach i kształtach.
-
Projektowanie CAD
Z wykorzystaniem oprogramowania CAD, można z łatwością odtworzyć części o nieskomplikowanych kształtach, zaprojektować nowe rozwiązanie na podstawie przekazanej dokumentacji albo poprawić gotowy projekt CAD, zaprojektować łączenia śrubowe, klejone lub wciskane, z zachowaniem zasad usprawniających i wykorzystujących potencjał druku 3D
Zastosowanie:
- inżynieria odwrotna (odtwarzanie elementów)
- projektowanie pod technologie przyrostowe- usprawnianie procesu druku, optymalizacja wytrzymałości
- tworzenie nietypowych rozwiązań, możliwych tylko w technologii przyrostowych (np. druk ażurowy, nierozbieralne zawiasy, drukowane w jednym procesie
FAQ
-
Która z dostępnych w Pracowni PPNT metod druku będzie dla mnie odpowiednia?
To zależy od potrzeb klienta. Modele o największej wytrzymałości mechanicznej powstają ze spieczonego proszku na drukarce SLS – Formiga P110. Jest to najbardziej opłacalna technologia produkcji mało i średnio seryjnej. Metoda FDM okaże się szczególnie opłacalna w przypadku niewielkich serii (kilka sztuk) i pojedynczych części. Posiada ona największy wachlarz materiałów o zróżnicowanych właściwościach, zarówno fizycznych, jak i chemicznych.
-
Czy model, który powstał na drukarce SLS można później pomalować albo dopasować?
Tak. W razie potrzeby części poliamidowe można łatwo skrawać i szlifować. Dzięki chropowatej powierzchni spieku, wydruk może zostać w łatwy sposób pokryty warstwą farby, być barwiony, klejony lub metalizowany.
-
W jakich formatach powinien zostać dostarczony model, który chcę wydrukować?
Najlepiej dostarczyć model mailowo w formie pliku o rozszerzeniu *.STL, ale dopuszczalne są również inne formaty 3D, takie jak: *.OBJ, *.STP.
-
Jaka jest cena pojedynczego wydruku?
Cena wydruku jest ustalana indywidualnie po szczegółowych oględzinach każdego modelu. Na drukarce EOS Formiga P110 najbardziej opłacalne jest jak najgęstsze zapełnienie komory roboczej, produkując małe i średnie serie. Technologia FDM/FFF, okaże się najbardziej opłacalna przy pojedynczych części lub niewielkich seriach.
-
Z jakich materiałów są drukowane elementy?
Modele spiekane laserowo są wytwarzane z poliamidu PA2200, który jest sproszkowanym odpowiednikiem Nylonu 12. Materiał posiada certyfikat biozgodności i może być stosowany w kontakcie z żywnością, z wyjątkiem alkoholi o wysokim stężeniu. Wydruki technologią FDM/FFF są wykonywane z materiałów: PLA, ABS, TPU oraz domieszkowanych wariantów wybranych termoplastów).
-
Jak wytrzymałe są wydruki w technologii SLS?
Wytrzymałość części spiekanych z proszku Poliamidowego PA2200 jest porównywalna z 80-90% wytrzymałości tego materiału odlewanego na wtryskarce. Materiał jest również wysoce odporny chemicznie.
-
Chciałbym wydrukować model, który przekracza wymiary komory roboczej drukarki. Czy jest to możliwe?
Tak, model można pociąć na mniejsze części i zaprojektować odpowiednie wpusty, które umożliwią bezproblemowy montaż części.
-
Kiedy szczególnie opłaci się wykorzystanie druku 3D?
Wykorzystanie drukarek 3D dostępnych w Pracowni druku 3D, może okazać się opłacalne w porównaniu z innym konwencjonalnymi metodami (np. frezowanie i toczenie, odlewnictwo), gdzie nakład nie przekracza kilkuset sztuk. Ponadto druk 3D umożliwia produkcję części o skomplikowanej geometrii, dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika (np. protezy, wycofane z rynku części zamienne sprzętów AGD, pojazdów, urządzeń, prototypy maszyn i urządzeń, przedoperacyjne wizualizacje organów wewnętrznych pacjenta, personalizowane narzędzia i wiele innych).
-
Jakie są ograniczenia drukarek 3D dostępnych w pracowni? Co powinienem wiedzieć projektując model?
Często omawianym ograniczeniem w technologii druku 3D są struktury podporowe, które należy wypłukać, rozpuścić lub usunąć mechanicznie. Problem ten nie istnieje w przypadku wydruków w technologii SLS. Materiałem podporowym dla części jest ten sam proszek, z którego wyprodukowano wydruk. Pozostaje on w postaci nieutwardzone, a po wyprodukowaniu, proszek usuwa się z okolic wydruku, a powierzchnia zostaje oczyszczona. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać pustych, ale zamkniętych przestrzeni (np. pusta kula), uwzględniając w projekcie otwór, przez który można pozbyć się niespieczonego proszku z wnętrza wydruku.
- Maksymalne wymiary pojedynczej części, którą można wytworzyć na drukarce EOS Formiga P100 wynoszą 190x200x315 mm.
- Podobnie jak przy druku z prochu, również w technologii FDM/FFF należy zwrócić uwagę na minimalną grubość ścianki, która powinna wynosić więcej niż 0,4mm a nawet kilkukrotność tego wymiaru.
- Projektując model, należy unikać bardzo cienkich ścian (poniżej 0,4mm) ze względu na oczyszczanie strugą ścierniwa o wysokim ciśnieniu i ryzyko uszkodzenia przedmiotu
- Jeżeli nie jesteś pewien, czy model może zostać poprawnie wydrukowany, prześlij go do nas. Sprawdzimy to nieodpłatnie i w razie potrzeby zasugerujemy zmiany
regulamin
-
do pobrania
kontakt
- +48 509 916 583
- pracownia3d@ppnt.pl