PPNT | 15.7.2016

NAŁADUJ TELEFON…ENERGIĄ SŁONECZNĄ

Tego lata, naładowanie baterii telefonu komórkowego będzie jeszcze łatwiejsze, nawet, jeśli bateria rozładuje się na plaży. Wszystko za sprawą nowych, mobilnych punktów GSM Bike, które pojawiły się właśnie przy trójmiejskich plażach.

GSM Bike to w pełni samowystarczalne mobilne punkty (w formie rowerów na trzech kołach), które przetwarzają energię słoneczną w bezpłatny prąd do ładowania telefonów, smartfonów lub tabletów. W najpopularniejszych miejscach publicznych w Trójmieście (np. na plażach), wszyscy zapominalscy mogą skorzystać z bezpłatnych punktów ładowania. Wystarczy podłączyć się bezpośrednio do szybkiej ładowarki w rowerze.  

Na pomysł uruchomienia mobilnych, w pełni ekologicznych punktów ładowania wpadała firma GSM Bike, mająca swoją siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Prezes GSM Bike Jakub Rutkowski: „- Założeniem projektowym było stworzenie pojazdu, który będzie w pełni samowystarczalny energetycznie.” Do realizacji pomysłu wykorzystaliśmy ogniwa fotowoltaiczne o mocy 195 W, umieszczone na dachu pojazdów, z automatycznym regulatorem napięcia oraz akumulator żelowy o pojemności 20Ah, prądzie ładowania 20A i czasie ładowania 2h. Ogniwom fotowoltaicznym wystarcza światło dzienne by zapewnić założony bilans energetyczny. Po zmroku, zgromadzona energia pobierana jest z akumulatora.

Szybki i łatwy dostęp do prądu, dla każdego, kto go potrzebuje poza domem, to podstawowa, ale nie jedyna idea, jaka przyświecała twórcom GSM Bike. Jakub Rutkowski: „- Dodatkową misją, którą postawiliśmy przed GSM Bike jest edukowanie ekologiczne w zakresie utylizacji zużytych telefonów i baterii. Pojazd jest bowiem punktem, w którym takich elektrośmieci można się legalnie pozbyć”. Dodatkowo, w mobilnych punktach GSM Bike można zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do telefonów komórkowych. Te dostępne są już jednak za stosowną opłatą. W ofercie GSM Bike znajdziemy dedykowane produkty do ochrony ekranu najbardziej popularnych modeli smartfonów oraz wodoodporne pokrowce uniwersalne lub opaski na ramię do uprawiania sportu. Znajdziemy także produkty typowo sezonowe, takie jak monopody do selfie.

Przez całe lato, pojazdy znajdziemy między innymi:
•w Gdyni przy wejściu na miejską plażę, pod Muzeum Marynarki Wojennej
•w Gdyni w marinie jachtowej, na terenie Yacht Klubu Stal
•w Sopocie przed wejściem na Molo, niedaleko dawnych kas
•w Gdańsku w sierpniu na Jarmarku Dominikańskim

Dodatkowo GSM Bike przemieszcza się po różnych wydarzeniach w Trójmieście. Aktualne lokalizacje GSM Bike można znaleźć na profilu Facebook projektu.