Laboratorium | 22.11.2018

Młodzi naukowcy w akcji czyli InnovaBio Pomorze

Czy uczniom i studentom można powierzyć realne projekty badawczo – rozwojowe, od których zależy komercjalizacja produktu? Można. Udowadnia to przykład zakończonej właśnie z sukcesem, piątej odsłony programu dla młodych naukowców InnovaBio Pomorze.

Podczas finałowej konferencji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia uczestnicy projektu podsumowali zrealizowane badania oraz wysłuchali prelekcji zaproszonych gości.

Szansa na rozwój

InnovaBio Pomorze to cykliczny program organizowany przez PPNT Gdynia | Bio Laboratorium, skierowany do studentów i absolwentów nauk biologicznych, podczas którego w przeciągu kilku tygodni uczestnicy pracują nad projektami zleconymi przez firmy z sektora life science.
Konferencja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia była okazją do zaprezentowania wyników wielotygodniowych badań, a także wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami a przedstawicielami sektora life-science.

Partnerzy projektu

Wśród zaproszonych gości pojawił się m.in. prof. dr hab. Krzysztof Bielawski - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Gdańskiego, a także dyrektorzy gdyńskich szkół, biorących udział w projekcie: Lidia Łączyńska z I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i Leszek Ciesielski - Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Dr Agnieszka Bernat-Wójtowska wygłosiła dla uczestników wykład pt.: „Czy komórki macierzyste pozwolą uratować nasze zdrowie i ocalić ginące gatunki?”. Temat wywołał szeroką dyskusję ze względu na nadzieje, jakie budzi zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej.

Ciekawe projekty i obiecujące wyniki

  • Margab: opracowanie innowacyjnej, bezpiecznej dla środowiska i zdrowia apretury do knotów świecowych.
  • Vianat: badanie i porównanie polifenoli w sokach i napojach owocowych i owocowo-warzywnych pozyskanych nowatorską metodą w odniesieniu do win.
  • Izabela Ryska: opracowanie receptury kremu do twarzy na bazie maseł i olejów roślinnych, zawierającego ekstrakt z bursztynu.
    Uniwersytet Gdański: analiza sideroforów produkowanych przez szczep bakterii z ryzosfery za pomocą techniki ogniskowania izoelektrycznego.

Wszystkie projekty badawcze zakończyły się otrzymaniem obiecujących wyników, które mogą posłużyć zlecających je firmom do wprowadzenia na rynek.

InnovaBio Pomorze w liczbach

Do tej pory uczestnicy pięciu edycji IBP zrealizowali:
21 projektów badawczo-rozwojowych
109 osób wzięło udział w projekcie IBP
ponad 1900 osób uczestniczyło w wykładach naukowych i popularno-naukowych