Centrum Designu | 15.2.2017

Poznaj sekretne życie pszczół - pokaz filmu "Łowcy Miodu"

Już w najbliższy czwartek – 16 lutego – Centrum Designu Gdynia zaprasza na pokaz filmu Krystiana Maryseka "Łowcy Miodu". Po pokazie zapraszamy na spacer po wystawie „Let’s bee friends. Zaprzyjaźnij się z pszczołami”.

Kiedy: 16.02.2017r. (czwartek), godz. 18:00, oprowadzanie po wystawie: godz. 19:30
Gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
Wstęp: wolny, wymagana rejestracja: www.lowcymiodu.evenea.pl

„Łowcy miodu", to dokument Krystiana Matyska pokazujący życie pszczół oraz poruszający problem ich masowego ginięcia.
To jednocześnie pierwszy polski, pełnometrażowy oraz wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Razem z aktorką Magdaleną Popławską podążamy poprzez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą?". „Łowcy miodu" piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich.
Kamera przenika do wnętrz uli, prezentując fascynujący obraz żywych, doskonale zorganizowanych i silnie zhierarchizowanych pszczelich społeczności. „Łowcy miodu" przykuwają uwagę wysmakowaną formą audiowizualną. Szczególnie zachwyca organiczna jakość obrazu, precyzyjnie skomponowane kadry ukazujące tajemnice życia pszczół uchwycone specjalistyczną kamerą Phantom, która kręci nawet 500 tysięcy klatek na sekundę. Pozwala to pokazać pracę tych pożytecznych owadów z nieznaną polskiemu kinu szczegółowością. Dokument przedstawia nietuzinkowych bohaterów podejmujących walkę w obronie małych stworzeń, których zagłada może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Aktywiści działający na rzecz pszczół reprezentują cały przekrój społeczeństwa. Poznamy między innymi: Kamila Baja pracownika korporacji hodującego pszczoły na dachach jednego z warszawskich centrów handlowych, Adama Kolatora bartnika z Puszczy Białowieskiej, czy hodowcę matek Marię Gembalę, która opowie, w jaki sposób pszczoły wybierają królową.scenariusz i reżyseria: Krystian Matysek
muzyka: Rafał Rozmus
montaż: Jarosław Barzan
w filmie pojawiają się: Kamil Baj, Maria Gembala, Adam Kolator, Magdalena Popławska
produkcja:  Dorota Roszkowska
dystrybucja: Mayfly