Centrum Designu | 14.2.2018

Dom polski. Meblościanka z pikasami - spotkanie z Małgorzatą Czyńską

Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”.
Kiedy:

 22.02.2018, godz. 18:00-20:00 
Gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, parter, sala kinowa 
Wstęp: wolny

Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z designem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Rozmowy z 14 twórcami tworzą historię polskiego designu i projektowania mieszkań. Jak się okazało, termin „dom polski” jest bardzo pojemy. 

Małgorzata Czyńska: „Byłam ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznieniem ich charakterów, potrzeb i poglądów. Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań. Od strony materialnej domu przeszliśmy więc do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu, to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia. Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków.” 

Podczas spotkania w PPNT Gdynia zapytamy autorkę o kulisy powstawania książki, przebieg rozmów oraz jaki rzeczywiście jest polski dom. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kalisz ze Sztuki Wyboru. Towarzyszyć nam będzie gorąca herbata. 

W trakcie wydarzenia będzie okazja do zakupu książki z asortymentu mobilnej, tymczasowej księgarni Sztuki Wyboru.

Małgorzata Czyńska – z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń, Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem Moje Królestwo. Laureatka Nagrody Literackiej Juliusz za książkę Kobro. Skok w przestrzeń. 

Magdalena Kalisz - współtwórczyni gdańskiej Sztuki Wyboru, współautorka subiektywnych przewodników "Ogarnij Miasto", organizatorka wydarzeń kulturalnych, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru. Współpracowała z F5, Twoim Stylem, Futu Paper, Natemat.pl, Podróże.pl i Fathers.pl.

organizatorzy: Centrum Designu Gdynia – PPNT Gdynia 
partnerzy: Wydawnictwo Czarne | Sztuka Wyboru