Jak wytropić fake news w sieci? Czyli na froncie walki z dezinformacją

budynek III, coworking

kiedy: wtorek, 7 czerwca 2022, godz. 16:00 – 19:00
gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, coworking
wstęp: wolny, obowiązuje rejestracja, ZAPISZ SIĘ!

 

 

Umiejętność weryfikacji newsów powinien posiadać każdy z nas. Niestety pandemia i tocząca się w Ukrainie wojna jasno pokazały nam jak bezbronni jesteśmy walce z dezinformacją.

Nieprawdziwe informacje zwane potocznie fake news nie są wcale wymysłem ostatnich lat. Rozpowszechnianie przekłamań, plotek i wyssanych z palca bzdur towarzyszyło nam od zawsze. Zmieniły się jednak platformy, które pozwalają rozsiewać nieprawdę dalej. Kiedyś zasięg informacji to tylko kilka najbliższych osób w otoczeniu. Dziś, jeśli przekaz stanie się tzw. viralem, może dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie.

Na szczęście istnieje wiele sposobów i przydatnych narzędzi, które mogą pomóc nam weryfikować informację. O tym będziemy rozmawiać podczas naszego czerwcowego spotkania.

 

 

Sprawdzimy:  

– kiedy rzeczywiście warto weryfikować informacje

– czy powinniśmy robić to sami

– na jakie aspekty informacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę aby móc ocenić ich prawdziwość.

 

 

Wspólnie odpowiemy sobie na pytanie:

– co zrobić, jeśli natkniemy się na „fejka”?

–  jak ukrócić jego życie w sieci?

Uczestnicy warsztatu poznają również przydatne narzędzia, które pomogą im w weryfikowaniu newsów. W części warsztatowej sprawdzimy, jak w praktyce wytropić nieprawdziwą informację.

 

 

Prowadzenie: Dr Paulina Mozolewska

Dr Paulina Mozolewska z wykształcenia biolożka molekularna, z zawodu dziennikarka naukowa.

W 2018 roku obroniła doktorat na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i przez jakiś czas pracowała naukowo. W między czasie zaangażowała się w popularyzację nauki, co zaowocowało blogiem naukowka.pl oraz powiązanymi z nim profilami w mediach społecznościowych. Aktualnie najszybciej można znaleźć dr Paulinę Mozolewską na Instagramie na profilu naukowka_pl.

Po latach pracy w akademii całkowicie poświęciła się komunikacji naukowej i rozpoczęła pracę w dziale Nauka i Zdrowie „Gazety Wyborczej’. Praca ta polega na weryfikowaniu informacji i opisywaniu naukowcych odkryć przystępnym językiem. Chętnie dzieli się nie tylko ciekawostkami ze świata nauki, ale również kulisami pracy naukowej. Jej misją jest wyjaśnianie zawiłości metody naukowej i drogi dochodzenia do odkryć naukowych. Chciałaby byśmy rozumieli, że mimo niedoskonałości, nauka jest najlepszym możliwym sposobem do zrozumienia zataczającego nas świata.

powrót
Skip to content