Czy architektura może być przyjazna środowisku

budynek II, PPNT Gdynia

Wystawa 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu, która już 17 listopada otwiera się w PPNT Gdynia, udowadnia, ze architektura może być przyjazna środowisku. Potrwa do 18 grudnia, a towarzyszyć będzie jej kilka interesujących wydarzeń.

Według szacunków w ciągu następnych 40 lat na Ziemi powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych terenów zabudowanych – to tak jakby co tydzień pojawiało się kolejne miasto wielkości Paryża. Ponadto na terenie Unii Europejskiej budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2, a aż 97,5% z nich nie spełnia kryteriów efektywności energetycznej. Czy architektura i sposób planowania przestrzennego muszą generować negatywne zmiany klimatyczne?

Ekspozycja bazuje na przykładach zrównoważonego budownictwa w Europie. W każdym projekcie architekci już na etapie projektowania znajdują równowagę między licznymi, często sprzecznymi ze sobą, wytycznymi dotyczącymi architektury przyjaznej środowisku. Tworzą zdrowe, funkcjonalne i zarazem piękne budynki. Ich zadaniem jest projektowanie zabudowy dostosowanej do warunków klimatycznych, odpornej na ekstremalne zjawiska pogodowe, a jednocześnie wprowadzającej nową jakość i wartość w środowiska miejskie oraz wspierającej dobrostan ludzi.

kiedy? 17.11-18.12.2022

gdzie? PPNT Gdynia, budynek II, galeria

 

Program towarzyszący:

debata otwierająca wystawę

moderacja: Łukasz Harat

goście: Joanna Krukowska (UrbanLab Gdynia), dr inż. arch. Bartosz Macikowski (Politechnika Gdańska), arch. Maciej Gwóźdź (Costa Project).

kiedy: 17.11.2022 godz. 18:00

gdzie: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek II, sala morska

 

pokaz filmowy | Po co nam architekci | reż. Giorgio Ferrero (Włochy, 2021)

kiedy: 1.12.2022 godz. 18:00

gdzie: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek III, sala kinowa

 

wykład zamykający wystawę | Joanna Elber

kiedy: 15.12.2022

gdzie: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek II, sala morska

 

Wydarzenie jest częścią miejskiego projektu Gdynia w Klimacie.

powrót
Skip to content