Biotechnologia roślin – technologia, która rozwiąże światowy kryzys żywnościowy - wykład

budynek II, sala morska

gdzie: PPNT Gdynia, bud. II, sala Morska

kiedy: 26.05, godz. 11:00

wstęp: bezpłatny, zgłoszenia powyżej 10 osób: j.glowacka@ppnt.pl 

 

 

Zapraszamy na pierwszy w tym roku wykład naukowy w ramach X edycji InnovaBio Pomorze. Wykład poprowadzi znana i uznana pani prof. Ewa Łojkowska, najbardziej ceniona wśród polskich biotechnologów roślin.

 

 

EWA ŁOJKOWSKA – biotechnolożka roślin. Jest profesorką w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii (MWB) UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). W latach 2005–2012 dziekan MWB UG i GUMed. Od 2019 przewodnicząca Komisja ds. Społecznej Odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Specjalistka w zakresie molekularnych czynników warunkujących chorobotwórczość bakterii oraz bioróżnorodności i taksonomii molekularnej bakteryjnych patogenów roślin. Badała także molekularne podstawy odporności roślin użytkowych na bakterie chorobotwórcze. Autorka ponad 200 publikacji naukowych, cytowanych ponad 2800 razy i większości opublikowanych w międzynarodowych czasopismach i monografiach naukowych. Do najważniejszych należą rozdziały w monografiach: Genetic improvements of Solanaceaus Crops (2006), Bacterial Pangenomics (2020), Plant disease caused by Dickeya and Pectobacterium species (2021). Liderka i uczestniczka wielu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych oraz organizacji i sieci naukowych. Od lat związana z programem ERA-NET Network EUPHRESCO – DICKEYA & PECTOBACTERIUM.

W kadencji 2013–2016 i 2017–2020 członkini Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, od roku 2020 przewodnicząca Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Od roku 2006 przewodnicząca Jury nagrody L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki, od 2008 prezeska Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego, od 2013 członkini Jury międzynarodowego Programu For Women in Science – International Rising Talents. Od 2021 członkini AcademiaNET i ekspertka Programu RE-IMAGING EUROPA –Sustainable Agriculture and Innovation.

 

Więcej o projekcie: InnovaBio Pomorze

powrót
Skip to content