Uniwersytet Sukcesu zawita do Gdyni

Uniwersytet Sukcesu zawita do Gdyni

Youtuberka, blogerka czy może programistka? Pilotażowa edycja ogólnopolskiego programu „Uniwersytet Sukcesu” ułatwi dziewczętom w wieku 17-24 lata wejście na rynek pracy. Po Białystoku, Krakowie i Warszawie 5-dniowy turnus szkoleniowy rusza 22 lipca w Gdyni w przyjaznych i inspirujących wnętrzach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.  Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Szansa na staż w Google

„Uniwersytet Sukcesu” wspiera podopieczne domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także dziewczęta będące w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, ułatwiając im start zawodowy. Do udziału w ogólnopolskim programie zgłosiło się ponad 200 osób z całej Polski. Będą miały okazję bezpłatnie rozwijać swoje kompetencje w zakresie nowych technologii, a najbardziej zmotywowane mają szansę na staże zawodowe i wyjazd do Kampusu Google w Madrycie lub Londynie. Organizator zapewnia transport, nocleg i wyżywienie. W projekt zaangażowani są partnerzy, m.in. Facebook, Google for Startups, Nationale-Nederlanden, Dentsu  czy Kancelaria Prawna SSW Pragmatic Solutions, Roche, Unicef, Sukces Pisany Szminką, Szkoła Gestalt, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Morze potrzeb

Realizację programu poprzedziło badanie społeczne przeprowadzone wśród wychowanek domów dziecka w wieku 15-19 lat, które wykazało, że większość z nich ma bardzo zawężone wyobrażenia na temat swoich planów zawodowych.

– Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, jak trudny, ale też jak bardzo potrzebny jest ten projekt. Wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie, znacznie trudniej niż innym dzieciom jest im także zdobyć wykształcenie. Nasz cel jest prosty – pomoc najbardziej uzdolnionym i chętnym do nauki dziewczętom. Zapraszamy do udziału w projekcie także dziewczęta mierzące się z trudną sytuacją życiową czy ekonomiczną, dla których udział w „Uniwersytecie Sukcesu” być może byłby szansą i motywacją na rozpoczęcie nowego życia  – mówi Jowita Michalska, Prezes Fundacji Digital University.

Dane dotyczące podopiecznych domów dziecka wchodzących w dorosłość są zatrważające. Z badania NIK wynika, że spośród próby blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia, prawie ¼ korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, a 31 proc. zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie 14 proc. przerwało proces usamodzielnienia. Raport wykazał, że obecny system wsparcia oferuje jedynie doraźnie i minimalne wsparcie. Niezbędna jest pomoc chociażby w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych i podjęciu zatrudnienia.

Droga do sukcesu i pomoc partnerów

„Uniwersytet Sukcesu” składa się z kilku etapów.
Pierwszy to tygodniowe turnusy szkoleniowe z nowych technologii „Akademia Blogerki”, „Akademia Youtuberki” oraz „Akademia Programistki”, plus wsparcie mentorskie, warsztaty doradztwa zawodowego, podstaw prawa oraz cykl szkoleń miękkich. Uznaliśmy, że właśnie te kierunki mogą okazać się najbardziej interesujące dla młodych dziewcząt, dla których świat Internetu i mediów społecznościowych jest środowiskiem naturalnym – mówi Elżbieta Wojciechowska, Dyrektor Programowa Fundacji Digital University. 

Na uczestniczki w Gdyni czekają w I etapie m.in. warsztaty integracyjne (Szkoła Gestalt), warsztaty stylizacji ubioru połączone z sesją fotograficzną, warsztaty Design Thinking (Google), warsztaty pt. „Jak uruchomić działalność gospodarczą i nie utonąć w gąszczu przepisów”, warsztaty dotyczące cyberbezpieczeństwa, mediów społecznościowych i obecności w sieci, warsztaty z doradztwa zawodowego, a także konkretne tematy z obszaru blogosfery i programowania (Dentsu).
Bogaty panel, poświęcony tajnikom biznesu, tematyce startupów i coworkingu poprowadzi business designerka Ewa Urbańska z PPNT Gdynia| Strefa Startup, w której koordynuje program akceleracji startupów. Opowie o tym jak rozwinąć swój własny biznes, jak myślą przedsiębiorcy i na czym im zależy oraz o tym, jak zdobywać pierwszych klientów i tym samym zarabiać. – Cieszymy się, że Strefa Startup | PPNT Gdynia może zaangażować się w ten projekt i „dołożyć swój kamyczek” do tak szczytnego celu. Mając doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami, którzy korzystają z naszych porad biznesowych i doskonale odnajdują się na komercyjnym rynku wierzymy, że również uczestniczki projektu wyniosą stad dawkę wiedzy, niezbędną do prowadzenia w przyszłości własnego biznesu lub po prostu pomoże im ona w karierze zawodowej – dodaje Ewa Urbańska.

Nie zabraknie praktycznych wskazówek, które pozwolą przebrnąć przez meandry biznesu i pomogą odnaleźć się na rynku pracy. Z kolei Paulina Serwatka z Puro Hotel będzie opowiadać o tym, co przekłada się na sukces w sieci, jak poruszać się w świecie social mediów i jak rozwinąć tam swój biznes, a także o fakenewsach, hejcie, ukrytych reklamach i współpracy z influencerami.

Drugi etap to kilkudniowe spotkania motywacyjne z przedstawicielami firm partnerskich (włącznie z zajęciami z zakresu nowych technologii i trzech Akademii – Programistki, Blogerki, YouTuberki), m.in. Nationale-Nederlanden, Google, Facebook czy DentsuAegis Network. Chcemy pomóc tym dziewczętom, które zasługują na dobry start w dorosłe życie. Ich dotychczasowe doświadczenia zazwyczaj są bardzo trudne, z drugiej strony jest to grupa młodych, ambitnych dziewcząt, które chcą wiele osiągnąć. Chcemy mieć choć mały udział w tym, by odmienić ich los i wzmocnić ich kompetencje zarówno w zakresie nowych technologii, jak również umiejętności miękkich – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.  Dzięki partnerom uczestniczki „Uniwersytetu Sukcesu” poznają, m.in. case studies różnych projektów, a także skorzystają z indywidualnych konsultacji z reprezentantami działów marketingu, HR czy sprzedaży. Przy wsparciu mentorów, określą swoje predyspozycje i nauczą się jak dobrze przejść przez  proces rekrutacyjny.

 

www.uniwersytetsukcesu.com 
Informacji na temat projektu udziela Ewa Konopko – project manager: ewa.konopko@digitaluniversity.pl

turnus szkoleniowy w Gdyni:
22-26.07.2019, od 9:30 do 18:30
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
aleja Zwycięstwa 96 / 98, bud. III
81-451 Gdynia

powrót