Razem przeciwko nowotworom krwi!

Razem przeciwko nowotworom krwi!

Ostatni rok, upłynął pod znakiem pandemii i był trudnym czasem dla nas wszystkich. Pandemia skomplikowała przede wszystkim funkcjonowanie szpitali i postawiła ogromne wyzwanie jej pracownikom i pacjentom. Niestety żadna choroba nie zwolniła. Pomimo lockdownu i zmiany funkcjonowania świata, ludzie chorują tak samo. Jedną z takich chorób są nowotwory krwi. Aż 900 tysięcy osób rocznie na świecie słyszy tę diagnozę. To tyle, ilu jest mieszkańców w całym Trójmieście.

Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Według Ministerstwa Zdrowia aktualnie około 180 000 osób w naszym kraju zmaga się z tą chorobą. Co roku blisko 700 Pacjentów jest kwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Jedną z osób, która obecnie zmaga się z chorobą, jest 41-letnia Olga z Gdyni. Olga to ratowniczka medyczna oraz ratowniczka WOPR. Niesienie pomocy drugiej osobie to nie tylko jej praca, ale przede wszystkim ogromna pasja, której oddaje się w stu procentach. Sytuacja zmieniła się diametralnie w styczniu 2021 roku i dziś to Olga potrzebuje naszego wsparcia. Żeby wrócić do zdrowia i móc wciąż pomagać innym, Olga potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy, czyli być może od Ciebie.

Jak możesz pomóc?  Wystarczy, że zarejestrujesz się jako potencjalny Dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS.

Jak to zrobić?
Wejdź na stronę: www.dkms.pl/ppnt-przeciwko-bialaczce, wypełnij krótki formularz i zamów pakiet rejestracyjny do domu. W przesyłce od Fundacji DKMS znajdziesz dokument, który należy uzupełnić oraz pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Ostatnim krokiem jest odesłanie pakietu pocztą do Fundacji DKMS w specjalnej kopercie zwrotnej, która jest dołączona do przesyłki. Cała procedura jest bezpłatna, a rejestracja na stronie to zaledwie kilka minut, które mogą uratować komuś życie.

A może chcesz zrobić coś więcej?

1. Możesz włączyć się w szerzenie idei dawstwa szpiku poprzez rejestracje swojej rodziny, znajomych, przyjaciół czy współpracowników. Wyślij swoje zgłoszenie na adres: sylwia.zakrzewska@dkms.pl. Zostanie przygotowana dla Ciebie paczka z pakietami rejestracyjnymi do rozdania osobom zainteresowanym wraz z instrukcją jak dokonać rejestracji. Po rejestracji chętnych odsyłasz wszystkie zebrane pakiety na koszt Fundacji DKMS.

2. Zamieść link rejestracyjny: www.dkms.pl/ppnt-przeciwko-bialaczce na mediach społecznościowych lub na stronie internetowej. Siła Internetu jest ogromna i wiemy, że takie działania mają ogromną moc.

3. Każda osoba, która rejestruje się w bazie Dawców szpiku, robi to bezpłatnie. Jednak koszt jednej rejestracji wynosi 180 zł i nie jest refundowany przez NFZ. 1% podatku pomoże rejestrować nowych potencjalnych Dawców szpiku i skutecznie wspierać Pacjentów chorych na nowotwory krwi. Dzięki tym środkom Fundacja DKMS wesprze Pacjentów oraz polską transplantologię i hematologię. Daj z siebie 1% dla Fundacji DKMS. KRS: 0000318602.

4. Każda firma może również indywidualnie wesprzeć działania Fundacji. Napisz na: marek.makowski@dkms.pl, aby poznać szczegóły współpracy Twojej firmy z Fundacją DKMS.

__________
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1 777 922 osoby (styczeń 2021), spośród których 8 782 osoby (styczeń 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

powrót