Polscy naukowcy udostępniają pierwszy na świecie model zdrowego życia

Polscy naukowcy udostępniają pierwszy na świecie model zdrowego życia

Model wbudowali w bezpłatną aplikację pomagającą sprawdzić i odzyskać formę w czasach pandemii.
Aż 25 lat może wynosić różnica wieku biologicznego między osobami urodzonymi tego samego dnia. Wynika ona ze stylu życia, który przyspiesza lub opóźnia naturalne starzenie się organizmu.
Niestety pandemia COVID-19 spowodowała, że gorzej się odżywiamy i nasz tryb życia stał się bardziej siedzący. W efekcie przytyliśmy średnio o 2 kilogramy (Deschasaux-Tanguy et al., 2020). Nasze codzienne nawyki są mniej zdrowe, staliśmy się biologicznie starsi i będziemy chorować w młodszym wieku niż nasi dziadkowie i rodzice.
Asystent zdrowego stylu życia, pomaga nam sprawdzić i odzyskać zdrowie. To pierwsza na świecie aplikacja, która analizując styl życia i aktywność fizyczną, wylicza odmłodzenie biologiczne. – Vika działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500,000 osób. Dzięki temu dokładność jej wyliczeń nie ma sobie równych – mówi dr hab. inż. Jacek Rumiński, profesor Politechniki Gdańskiej.
Aplikacja to nie tylko prognoza zdrowia, to także jego zdobywanie. Motywuje do działania wskaźnikiem “Dzisiejsze Odmłodzenie” opartym o m.in. aktywność fizyczną. I tak np. dłuższy spacer może poprawić wskazania. Codziennie proponuje nowe wyzwania prowadzące do poprawy stanu organizmu i samopoczucia. Zdobywanie zdrowia staje się grą o zdrowie.
Elementy stylu życia takie jak żywienie, czy aktywność fizyczna, w ogromnym stopniu wpływają na długość oraz jakość naszego życia. Musimy szukać sposobów, aby zdrowy styl życia stał się społeczną normą. Nowoczesne technologie dają nam nowe możliwości w tym zakresie – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Kilka tygodni  temu, Vika, pokonując blisko 800 konkurentów, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Społeczeństwo w konkursie “Aplikacje Jutra” Polskiej Fundacji Rozwoju dla najlepszych polskich projektów, które pomogą walczyć ze skutkami pandemii, a także będą wspierać Polaków po kryzysie COVID-19.

Gdyńskie rozwiązanie jest efektem prac multidyscyplinarnego zespołu naukowców, lekarzy i inżynierów. W gronie jego założycieli jest Łukasz Osowski, współtwórca syntezatora mowy IVONA używanego przez ponad 200 milionów ludzi.

Aplikację można już pobrać za darmo z Google Play i Apple App Store. Oprócz wyżej wymienionych bezpłatnych funkcji, Vika szacuje oczekiwany czasu życia w zdrowiu, ryzyka nowotworu, udaru, choroby wieńcowej, nadciśnienia, oraz prowadzi przez misje: Zdrowy Ruch, Zdrowy Sen i Zdrowe Posiłki w ramach opcjonalnej, płatnej funkcjonalności.

O zespole Vika:
Zespół Vika działa w ramach firmy Lab4Life powstałej w 2018 roku, z siedzibą w Gdyni, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Składa się z naukowców, lekarzy, inżynierów, a także ekspertów dietetyki i treningu sportowego. Misją firmy jest tworzenie narzędzi, które pomogą Polakom dłużej cieszyć się zdrowiem.

powrót
Skip to content