Koronawirus: naukowcy z PPNT opracowali test ryzyka!

Koronawirus: naukowcy z PPNT opracowali test ryzyka!

Zespół polskich naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, w tym lekarzy i epidemiologów, opracował pierwsze na świecie narzędzie pozwalające w prosty sposób oszacować ryzyko zgonu w sytuacji zakażenia koronawirusem. Kalkulator udostępniony na stronie https://vika.life/calculator analizuje wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej.

Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1% przypadków śmiertelnych COVID-19 – mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora. – Kalkulator wyraźnie pokazuje nam taką zależność i to jest jego największa wartość – dodaje.

Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz  i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Zespół naukowców z Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego w Gdyni, który na co dzień pracuje nad nowatorską aplikacją zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom, na bieżąco bada publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19.

O zespole:
Zespół Vika, w skład którego wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy powstał w 2019 roku w Gdyni. Powołało go do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski współtwórca syntezatora mowy IVONA, Tomasz Noiński współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr n.med. Piotr Wiśniewski, pracownik naukowy GUMed. Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: “Milion lat zdrowia więcej w Polsce”. Wraz z zespołem opracowują aplikację zdrowotną Vika, z pomocą której chcą ten cel urzeczywistnić.

powrót
Skip to content