Dofinansowanie na rozwój? Oni wiedzą, jak robić to dobrze!

Dofinansowanie na rozwój? Oni wiedzą, jak robić to dobrze!

Gdy 6 lat temu w garażu, po godzinach powstawał prowizoryczny „prototyp” pierwszych na świecie składanych płetw, autor projektu – Mariusz Szymański nie spodziewał się, że za kilka lat z jego wynalazku będą korzystać jednostki specjalne na całym świecie. Nie domyślał się również, że prace prowadzone nad rekreacyjną wersją płetw zostaną wyróżnione.

NCBiR uznało projekt składanych płetw cywilnych za najciekawszy w regionie Pomorza, jak również sklasyfikowało go wśród najbardziej rzetelnie realizowanych projektów.

Prestiżowe wyróżnienie

Mariusz Szymański (wynalazca, Exotech sp. z o.o.): – Wyróżnienia są zawsze miłe, ale można powiedzieć, że dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy z NCBiR spełniło nasze marzenia o przeskoku finansowym. Inaczej byłoby trudno realizować podobny projekt w tak dużej skali. Środki pozwoliły nam na kompleksową realizację założeń, a więc: wykorzystanie nowoczesnych technologii do tworzenia najbardziej optymalnych i wydajnych płetw ratunkowych i cywilnych. Na potrzeby realizacji projektu korzystamy z jedynego na świecie tunelu hydrodynamicznego z robotem symulującym rzeczywisty ruch nogi płetwonurka. W pracach wspierają nas również naukowcy z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz studenci Akademii Sztuk Pięknych.

Od marzeń do realizacji

Na jakim etapie jest wyróżniony projekt? – Obecnie, jesteśmy na etapie prototypowania elementów składowych nowych płetw. Testujemy także materiały i ich optymalne połączenia, które potencjalnie wykorzystamy do produkcji. Poszczególne elementy przechodzą testy w tunelu hydrodynamicznym, który wytwarza warunki analogiczne do rzeczywistego ruchu płetwonurka, aby wybrać najbardziej ich optymalny kształt – tłumaczy Mariusz Szymański. – Prowadzimy także badania porównawcze z innymi płetwami dostępnymi na rynku, aby stworzyć produkt, jakiego jeszcze nie było.

Opracowanie prototypu rewolucyjnych płetw składanych do użytku rekreacyjnego planowane jest na wiosnę 2020r.

powrót