Aplikacja z Gdyni w smartfonach Ślązaków

Aplikacja z Gdyni w smartfonach Ślązaków

Od niedawna, mieszkańcy Górnego Śląska mogą otrzymywać spersonalizowane treści dotyczące komunikacji publicznej oraz bieżące wiadomości z wybranych przez siebie obszarów wprost na swoje smartfony. Wszystko dzięki gdyńskiej aplikacji i pilotażowej współpracy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej z firmą Vizum Lab z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Mobilna aplikacja ma ułatwiać życie w mieście i dostarczać najświeższych informacji w maksymalnie spersonalizowany sposób. W ramach tego rozwiązania dostępne są trzy moduły: Wiadomości, Wydarzenia i Transport, w których mieszkańcy oraz turyści mogą otrzymywać informacje lokalne na interesujące ich tematy. Dostępna jest także funkcjonalność Moje Miejsca, w której użytkownicy aplikacji mogą wskazać miejsca dla nich istotne (np. dom, szkoła, biuro, działka za miastem czy ulubiony park),  odnośnie których chcą otrzymywać aktualne wiadomości; niezależnie od tego czy tam obecnie przebywają czy też nie.

Skąd pomysł?

Filozofia przyświecająca twórcom aplikacji Vizum opiera się na naszym przywiązaniu do miejsc oraz wartości i emocji, jakie im przypisujemy. Każda wiadomość wysyłana do mieszkańców odnosi się do konkretnej, bliskiej danemu użytkownikowi przestrzeni. Może to być cały teren miasta, określona dzielnica, ulica czy budynek. Dzięki temu każdy mieszkaniec wie przede wszystkim o tym, co dzieje się w miejscach, które go dotyczą. Informacje, jakie docierają do użytkowników pochodzą m.in. od urzędów miast i gmin, spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstw komunalnych czy od organizatorów transportu publicznego. Jak mówią twórcy: – Rozwiązanie pozwala na personalizację treści i w znaczny sposób ogranicza szum informacyjny obecny w Internecie, a w szczególności w mediach społecznościowych.

W ramach pilotażu, z aplikacji postanowili skorzystać nadawcy: Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego, którzy udostępniają mieszkańcom Śląska informacje lokalne dla poszczególnych gmin oraz rozkłady jazdy komunikacji publicznej.

Do aplikacji, jako samodzielni nadawcy, dołączyły również pierwsze gminy z obszaru Metropolii: Urząd Miasta Sosnowiec i Bieruń.

Poza obszarem Metropolii, z aplikacji można skorzystać także w: Trójmieście, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Łodzi i Jeleniej Górze.

Użytkownicy  mieszkający w Trójmieście otrzymują informacje dotyczące godzin kursowania komunikacji miejskiej oraz komunikaty o najnowszych wydarzeniach organizowanych w okolicy.

Aplikacja dostępna jest w sklepach: Google Play i App Store

O Vizum Lab sp. z o.o. – spółka technologiczna rozwijająca rozwiązania lokalizacyjne w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Działa w obszarach SmartCity (platforma komunikacji vizum.app) oraz Industry 4.0.(Vizum Factory – system typu RTLS do monitorowania bezpieczeństwa pracowników i optymalizacji użycia zasobów w przestrzeniach zamkniętych i otwartych).

powrót