Zeskanuj sobie Park!

Zeskanuj sobie Park!

Jak wygląda Park Naukowo-Technologiczny (PPNT Gdynia) z lotu ptaka? Czy jego budynki rzeczywiście przypominają statki stojące na redzie? Od dziś możesz się o tym przekonać, oglądając trójwymiarowy model PPNT Gdynia zbudowany z wykorzystaniem technologii mobilnego skaningu laserowego LiDAR. Co to jest LiDAR, gdzie się go wykorzystuje i czym różni się tradycyjnych technik pomiarowych bądź popularnych zdjęć z drona opowiedział nam Wiktor Paciura, współzałożyciel parkowego startupu AMI Systems.

Technologia przyszłości
LiDAR (Light Detection and Ranging) to metoda pomiaru odległości poprzez oświetlanie celu światłem laserowym i pomiar odbicia za pomocą czujnika. Różnice w czasie powrotu wiązki lasera oraz zmiana długości fal mogą być następnie wykorzystane do tworzenia trójwymiarowego modelu.
Na czym polega przewaga systemu LiDAR nad innymi? – W odróżnieniu od popularnych fotografii lotniczych, impulsy laserowe emitowane przez LiDAR są również w stanie przebić się przez warstwę roślinności – traw, a nawet koron drzew –  do samej ziemi. Pozwalając tym samym stworzyć dokładne model ukształtowania terenu, czy wyłuskać pozostałości pokryte zielenią – tłumaczy Wiktor Paciura z firmy AMI Systems. Z możliwości tworzenia efektownych modeli za pomocą systemu chętnie korzystają geodeci tworzący mapy ukształtowania terenu, sektor budowlany przy planowaniu i monitorowaniu postępu prac, zarządy lasów, wód, dróg, kopalni i infrastruktury wielkopowierzchniowej takiej jak np. linie energetyczne.

Na spacer z laserem
Tym razem dane LiDAR, posłużyły do stworzenia cyfrowego modelu (ang. digital twins) Pomorskiego Parku Naukowo-Technnologicznego. Urządzenie pomiarowe zostało zainstalowane najpierw na dronie, a następnie na samochodzie.  Jak tłumaczą autorzy projektu: – Systemy LiDAR, którymi się posługujemy, mają możliwość instalacji na mobilnych platformach, w tym na helikopterach, dronach, samochodach, a nawet wykorzystania do pieszych skanów. Ta mobilność pozwala nam w zaledwie kilkadziesiąt minut przeskanować duże obiekty takie jak PPNT, linie energetyczne na odcinku kilku kilometrów, czy historyczne centra miast.

W oka mgnieniu
Trójwymiarowe, wirtualne modele rzeczywiście powstają w zaskakująco krótkim czasie.
Przeskanowanie Parku z systemu zainstalowanym na dronie zajęło nam ok. 20 minut, a cała operacja wraz z rozstawieniem sprzętu to nie więcej niż godzina. Do przetwarzania danych wykorzystujemy LiDAR Mill – platformę w chmurze służącą do zautomatyzowanego przetwarzania danych.– wyjaśnia Wiktor Paciura. Efekty pracy specjalistów z AMI Systems można obejrzeć  w internecie, pod tym: linkiem.
Skan Parku to zaledwie początek projektu. Jego autorzy chcą bowiem udostępnić w sieci także skany pozostałych części miasta. Planujemy przeskanowanie większego obszaru Gdyni przylegającego do PPNT, a także część modernistycznego Śródmieścia. Gdy tylko pogoda nam pozwoli to będziemy kontynuować pracę nad tym projektem. – zapewnia Wiktor Paciura.

 

powrót
Skip to content