Za nami VII edycja InnovaBio Pomorze

Za nami VII edycja InnovaBio Pomorze

Ideą programu InnovaBio Pomorze jest zapraszanie uczniów i studentów do udziału w realnych projektach badawczo-rozwojowych, zlecanych przez firmy funkcjonujące na rynku. W tym roku uczestnicy mieli szansę prowadzić badania dotyczące przeżywalności wybranych hodowli bakteryjnych poddanych działaniu bakteriobójczej lampy emitującej UVC, opracować warunki sterylizacji rośliny ozdobnej, jaką jest ciemiernik w celu wprowadzenia go do hodowli in vitro a także oznaczyć poziom kofeiny i aktywności antyoksydacyjne w roślinie Ilex guayusa.

Obiecujące wyniki
Okazuje się, że wszystkie grupy badawcze uzyskały doskonałe wyniki, które posłużą pomorskim przedsiębiorcom do wprowadzenia ich produktów na rynek.  Cieszymy się, że pomimo pandemii udało się uzyskać tak pozytywne rezultaty – podkreśla  dr Joanna Głowacka z PPNT Gdynia | Bio Laboratorium.

Jedna z grup opracowała optymalne warunki sterylizacji ciemiernika, co oprócz możliwości hodowania tego gatunku w warunkach laboratoryjnych, a więc niezależnie od warunków pogodowych, także zwiększy żywotność tych roślin.

Z kolei drugi zespół udowodnił, że po odpowiednim przygotowaniu liście guayusy przewyższają kawę swoimi właściwościami pod kątem zawartości antyoksydantów oraz kofeiny. To obiecujące wyniki dla firmy, która zleciła badania – Better Industry.  Tym bardziej, że jej właściciel – Mariusz Jakubowski ma już na swoim koncie wprowadzenie na polski rynek innej nowości – Kombuchy.

W kontekście walki z pandemią, wyjątkowo cieszą także rezultaty badań nad dezynfekcją z wykorzystaniem lamp UVC. Okazuje się, że potrafią zneutralizować ponad 90% patogenów. Firma Portman Custom Lights, po zapoznaniu się wynikami badań już wprowadziła tego typu lampy do swojej oferty.

Nauka dla każdego
Tegoroczna edycja Innova Bio Pomorze, to nie tylko wiele obiecujące wyniki prac laboratoryjnych, ale także rozszerzenie formuły programu i popularyzacja nauki poprzez wykłady na kanale YouTube, poświęcone m.in.:  alternatywnym do antybiotyków sposobom na leczenie infekcji, podwodnemu życiu Bałtyku, statystyce, a także obszarom chronionym występującym w naszym kraju oraz faktom i mitom na temat wirusa Sars-CoV-2. Każdy z kolejnych wykładów pozyskiwał coraz większą publiczność. – Miło nam, że popularnonaukowe tematy spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem widzów. Widzimy, że ta formuła się sprawdziła i z pewnością w przyszłej edycji będziemy chcieli do niej powrócić – podsumowuje dr Jolanta Grzenkowicz – Wydra – kierownik PPNT Gdynia | BioLaboratorium.

powrót
Skip to content