Wystawa „Ludzie z fabryki porcelany”

Wystawa „Ludzie z fabryki porcelany”

kiedy?
wykład: 15.11 godz. 18:00 | budynek III | sala kinowa
wernisaż: 15.11 godz. 19:00 | budynek IV |galeria F0.20
wystawa: 16.11-31.12.2018 | godz. 10:00-18:00 (codziennie oprócz świąt)| galeria F0.20
warsztaty: 17-18.11.2018 | godz. 10:00-11:30 | budynek IV | prototypownia ceramiczna
gdzie?
PPNT Gdynia
al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

wstęp na wystawę: bezpłatny

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną efekty projektu „Ludzie z fabryki porcelany” oraz wyjątkowy serwis „Ślad człowieka”, który choć powstały na fabrycznej linii produkcyjnej nosi na sobie znak ludzki. Naczynia wykonane zostały przez robotników, którzy podczas codziennej pracy mieli na sobie rękawiczki zanurzono w solach kobaltu. Ślad dotyku ich palców pozostawał prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób kuratorom udało się  ujawnić rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej. Na wystawie będzie można również zobaczyć historie osób, które współtworzyły serwis – z reguły niewidocznych dla użytkownika, schowanych za maszynami, pracowników fabryki.

Prezentowane naczynia powstały przy współpracy ceramika i antropolożki, podczas badań nad różnymi rodzajami wiedzy i sposobami ich wartościowania w kontekście pracy w fabryce. Wyprodukowano je jako część projektu „Ludzie z fabryki porcelany”, realizowanego w Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., w jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce.

Wernisaż poprzedzony zostanie wykładem Ewy Klekot, antropolożki zajmującej się m.in materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny. A zarazem kuratorki wystawy „Ludzie z Fabryki Porcelany”. Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się jak zetknięcie ze śladem pozostawionym przez ludzkie ciało działa na odbiorcę i dlaczego, oraz jaką role pełni człowiek w procesie powstawania przedmiotów w fabryce porcelany.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będą dwudniowe warsztaty ceramiczne „Ludzki ślad”, które poprowadzi Arkadiusz Szwed i Marta Łempicka z poznańskiej School Of Form.

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prezentowana była na Design March w Islandii (2016), Designblok w Czechach (2017) oraz podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie. Projekt „Ludzie z fabryki porcelany” finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2016-2018.

kuratorzy wystawy:  
Ewa Klekot – antropolożka, Uniwersytet Warszawski i School of Form, Poznań
Arkadiusz Szwed – ceramik, School of Form, Poznań
organizator:  Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu
partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

powrót
Skip to content