Wyzwania dla zrównoważonego rozwoju strefy brzegowej - kluczowego obszaru w realiach zmiany klimatu | wykład

PPNT Gdynia, budynek II, sala morska

kiedy: czwartek, 19 września 2024, godz. 12:00

gdzie: PPNT Gdynia, budynek II, sala morska

wstęp: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: j.glowacka@ppnt.pl

 

 

O wykładzie

 

Od niepamiętnych czasów, ludzie osiedlali się nad morzem, co powodowane było takimi czynnikami, jak np. dostępność zasobów naturalnych, dobre możliwości transportowe, a co za tym idzie łatwy handel. Transport morski stanowi główny środek światowego importu i eksportu towarów. Szacuje się, że około 40% zewnętrznego handlu towarami UE opiera się na transporcie morskim. Obecnie około dwie trzecie światowej populacji zamieszkuje obszary przybrzeżne (określane jako region w promieniu 60 kilometrów od wybrzeża) i blisko 50% dużych miast na świecie (z populacją przekraczającą milion) znajduje się na tych obszarach. Podnoszący się poziom mórz zagraża infrastrukturze przybrzeżnej (porty, stocznie czy obiekty rekreacyjne) na całym świecie, a te mają kluczowe znaczenie dla lokalnych i globalnych rynków pracy. Zrozumienie, w jaki sposób zmiany klimatu, manifestowane przez wzrost poziomu morza, wpływają na obszary przybrzeżne i ich społeczności, ma kluczowe znaczenie dla planów zagospodarowania tych obszarów.

W ramach wykładu, na przykładzie Zatoki Gdańskiej, przedyskutujemy zagrożenia dla strefy brzegowej wynikające z podnoszącego się poziomu morza oraz coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (w tym sztormów). Zastanowimy się, czy widzimy te zagrożenia i czy już wdrażamy działania prewencyjne i adaptacyjne w stosunku do obserwowanych zmian. Przedyskutujemy także innowacyjne podejście do podnoszenia świadomości społecznej w zakresie tematyki ochrony środowiska morskiego. Przedyskutujemy koncepcję Ocean Literacy oraz zastanowimy się, jak najlepiej promować założenia zrównoważonego rozwoju w kontekście oceanu (SDG 14).

 

Prowadzący

 

Profesor doktor habilitowany Tymon Zieliński – lider zespołu Badania i Edukacji w zakresie Klimatu i Oceanów w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie. Aktywny badacz, współautor ponad 100 recenzowanych artykułów naukowych oraz ponad 200 wystąpień konferencyjnych. Uczestniczył również w procesie wydawniczym, jako edytor tematyczny w międzynarodowych czasopismach, m.in. w Frontiers in Marine Science, Atmosphere, Oceanologia czy Sustainability. Tymon Zieliński jest przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej w zespole ONZ ds. Regularnego Procesu Globalnego Raportowania i Oceny Stanu Środowiska Morskiego (ang. Regular Process for Global Reporting and Assessment of the State of the Marine Environment). W 2019 roku został członkiem Komitetu Sterującego Panelu Komunikacyjnego Europejskiej Rady Morskiej (ang. European Marine Board Communication Panel), a od 2024 jest jego przewodniczącym. W latach 2020-2022 był także przewodniczącym grupy roboczej ds. Klimatu i Oceanów Koalicji EU4Ocean. W 2022 roku wygłosił zaproszone przemówienie w ramach sesji plenarnej UN Ocean Conference, która odbyła się w lipcu w Lizbonie. Tymon Zieliński jest od 2022 roku członkiem Rady Klimatycznej UN Global Compact Network Poland.

 

Wykład zorganizowany w ramach realizacji projektu: Bioróżnorodność a nasz Bałtyk. Innowacyjne formy edukacji ekologicznej społeczeństwa regionu pomorskiego w oparciu o program zajęć przyrodniczych dotyczący ochrony i edukacji w zakresie przeciwdziałania i zapobieganiu presji skierowanej na obszar przybrzeżny południowego Bałtyku dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

powrót
Skip to content