Wykład: (Nie)zrównoważony Bałtyk

budynek III, sala morska

kiedy: 16.09.2022, g. 12.00

gdzie: sala morska, budynek III

wstęp: bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń, zgłoszenia: j.glowacka@ppnt.pl

Miłośnicy nauki, morza w szczególności Bałtyku powinni w swoich kalendarzach dzień 16 września podkreślić grubym czerwonym flamastrem. Tego dnia w Sali Morskiej PPNT Gdynia o godz. 12.00 odbędzie się wykład dr Tymona Zielińskiego poświęcony ochronie Morza Bałtyckiego.

Jesteśmy świadkami głębokich zmian zachodzących w naszym klimacie. Postępujące ocieplenie prowadzi do zmian w ekosystemach, które sprowadzają na nas zupełnie nowe wyzwania, których skala przerasta dotychczasowe doświadczenia naszej planety. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać wszystkich zmian, lecz możemy podjąć nad nimi próbę kontroli i je spowolnić. Jednym z narzędzi, które może nam w tym pomóc jest zrównoważony rozwój.

Jeśli przyjąć za ONZ (Organizacją Narodów Zjednoczonych) wykładnię definicji zrównoważonego rozwoju to jest to – rozwój, który odpowiada obecnym potrzebom ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości do zaspokojenia swoich potrzeb. Podczas wykładu porozmawiamy o tym jak zrównoważony rozwój może wpłynąć na dobrostan Bałtyku, a w konsekwencji jak możemy o niego zadbać dla siebie i przyszłych pokoleń. Zastanowimy się jak społeczeństwo powinno poszukiwać wiarygodnych źródeł dotyczących zrównoważonego zarządzania Bałtykiem, a także jakie działania powinny zostać podjęte w celu ochrony naszego morza. Spróbujemy podyskutować jakie grupy zawodowe, społeczne powinny zostać w szczególności zaangażowane w opiekę nad Bałtykiem.

Wykład poprowadzi dr hab. Tymon Zieliński, lider zespołu Badania i Edukacji w zakresie Klimatu i Oceanów w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, gdzie zajmuje stanowisko profesora. Sopocki naukowiec jest współautorem ponad 100 recenzowanych artykułów naukowych oraz ponad 200 wystąpień konferencyjnych.

Wykład jest realizowany w ramach projektu „Bałtyk – zasób, wspólnota, zagrożenie” Dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

powrót
Skip to content