Wykład - Co zostawił nam lądolód? Ekologia roślin Pobrzeża Bałtyckiego

budynek II, Sala Morska

Podczas spotkania z Maxem Rykaczewskim poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania w jaki sposób lądolód wpłynął na wyjątkowość Pobrzeża Bałtyckiego. Zastanowimy się także dlaczego jest to region o największym zagęszczaniu zróżnicowanych ekosystemów?

Wykład, który odbędzie się 29 września jest kolejnym, na którym poruszymy tematykę związaną z Bałtykim. Tym razem jednak, większą uwagę zwrócimy na to co znajduje się na lądzie. Badacz, którego będziemy gościć w PPNT Gdynia postara się nam wyjaśnić tak interesującą, rzecz jak powód dlaczego na bardzo małej przestrzeni znajdujemy ponad 2/3 flory Polski. Co wpływa na to, że sąsiadują ze sobą zarówno rośliny górskie jak i nizinne? Jakie relikty poglacjalne występują w regionie?

Wykład ma na celu zwrócenie uwagi na zróżnicowania gatunkowe południowej części Pobrzeża Bałtyckiego, przybliżenie unikalnych w skali Polski składników flory, wskazanie powodów dla których warto chronić lokalne układy biologiczne oraz możliwe sposoby zachowania bioróżnorodności.

Max Rykaczewski doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się promowaniem ochrony przyrody oraz edukacją ekologiczną. W swojej pracy poza wspomnianymi zagadnieniami porusza również kwestie fitosocjologii, etnobotaniki oraz biologii roślin.

kiedy: czwartek 29.09.2022, 12:00
gdzie: budynek II, sala morska
wstęp: wolny, decyduje kolejność zgłoszeń, zapis: j.glowacka@ppnt.pl

powrót
Skip to content