Szara godzina. Czas na nową architekturę | spotkanie autorskie z Filipem Springerem

PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa

kiedy: sobota, 5.10.2024, godz. 17:00-18:00
gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, sala kinowa
wstęp: wolny, obowiązują zapisy: TUTAJ

 

Już 5 października zapraszamy do sali kinowej PPNT Gdynia na spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Rozmowę wokół jego najnowszej książki Szara godzina. Czas na nową architekturę poprowadzi Aneta Lehmann.

 

W trakcie spotkania porozmawiamy o odpowiedzialności projektowej oraz nierównej walce wyobraźni z kapitalizmem. Zastanowimy się nad tym, co musiałoby ulec zmianie, by budowanie sprzyjało środowisku naturalnemu zamiast mu zagrażać. Przede wszystkim jednak będziemy o tych wyzwaniach mówić, bo jak pisze Filip Springer: Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji.

 

Filip Springer – reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze (m.in. Mein Gott, jak pięknie, 13 pięter, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, Miedzianka. Historia znikania). Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Związany z Instytutem Reportażu, w tym ze Szkołą Ekopoetyki, której jest współzałożycielem.

 

Aneta Lehmann – z wykształcenia kulturoznawczyni i architektka wnętrz. W praktyce skupia się przede wszystkim na planowaniu i produkcji wydarzeń kulturalnych, edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 roku pracuje i współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. W latach 2020-2023 była związana z Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia, gdzie odpowiada m.in. za program Gdynia Design Days. Współtworzyła pierwsze edycje festiwalu architektury i miasta Open House Gdynia. W 2017 roku dołączyła do zespołu Open House Gdańsk, w którym obecnie pełni funkcję kuratorki. Doświadczenie architektoniczne zdobywała w kilku pracowniach, w tym w Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe oraz 4Rooms Studio. Kocha Bałtyk, szczególnie zimą.

Spotkanie jest częścią całodniowego wydarzenia Do odzysku. Architektura w obiegu zamkniętym.

 

Organizatorzy:
Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu | Gdynia Design Days

Partnerzy medialni:
Architektura-MuratorArchitektura & BiznesBiznes.meble.plPrestiżdesigndoc.pl

Więcej na stronie: www.gdyniadesigndays.eu

powrót
Skip to content