Pomorskie Dni Druku 3D: Sustainability

budynek IV, sala kinowa

kiedy: wtorek, 19 września 2023, 9:00-16:00
gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
wstęp: wolny, wymagana rejestracja: zapisz się!

 

Tegoroczna odsłona Pomorskich Dni Druku 3D skierowana jest do wszystkich firm, które szukają oszczędności w procesach produkcyjnych i chcą się rozwijać w duchu zrównoważonego rozwoju, wykorzystując do tego technologię druku 3D. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W jaki sposób nowe technologie pozwalają osiągnąć firmom zrównoważony rozwój? Czy tworzywa sztuczne mogą być bardziej ekologiczne od papieru? Czy druk 3D może pomóc obniżyć ślad węglowy i koszty współczesnych procesów produkcyjnych? To tylko niektóre z pytań, na jakie chcą odpowiedzieć organizatorzy tegorocznej konferencji Pomorskie Dni Druku 3D. Znani projektanci, eksperci branży, wystawcy z całej Polski, prezentacja najnowszych osiągnięć, edukacyjne warsztaty, dyskusje o trendach i spora dawka aktualnej wiedzy. Tak w skrócie zapowiada się siódma odsłona wydarzenia, które odbędzie się już 19 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia pod hasłem „sustainability”.

Od spotkań entuzjastów do najważniejszego wydarzenia w branży druku 3D

Pomorskie Dni Druku to konferencja, która z kameralnego spotkania entuzjastów druku 3D rozrosła się do jednego z najważniejszych wydarzeń tej branży w Polsce. Trzeba przyznać, że tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo interesująco. Nie zabraknie więc nazwisk topowych ekspertów i palących tematów z obszaru zrównoważonego rozwoju, tj.: odzyskiwanie tworzyw sztucznych, wykorzystywani materiałów biodegradowalnych, ograniczanie śladu węglowego w produkcji i oszczędność energii czy kwestii związanych z wykorzystaniem druku 3D w reklamie. Zaproszenie organizatorów przyjął m.in. projektant Łukasz Pączkowski, znany jako Zulu Kuki. To projektant i artysta multidyscyplinarny, który w swoich pracach chętnie sięga po nowoczesne technologie. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych produktów jest obuwie produkowane za pomocą drukarki 3D. Niedawno na gdyńskiej plaży stanęła instalacja jego autorstwa stworzona w ramach festiwalu Gdynia Design Days.

 

Zrównoważony rozwój odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki

Skąd pomysł na hasło: „Sustainability”?  – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to największy hub innowacji w Polsce. Wspierając innowacyjne projekty staramy się to robić w sposób mądry i odpowiedzialny, odpowiadając jednocześnie na potrzeby współczesnej gospodarki. Głównym celem zrównoważonego rozwoju jest osiągnięcie równowagi między postępem ekonomicznym, społecznym a ochroną środowiska naturalnego. Takie podejście doskonale oddaje ducha w jakim na co dzień działamy. Dlatego tegoroczne hasło „sustainability” to naturalna odpowiedź na wyzwania społeczno-ekonomiczne, z jakimi mierzą się dziś przedsiębiorcy, a technologia druku 3D to jedno z narzędzi, jakie pozwala owym wyzwaniom sprostać. – mówi Anna Borkowska – dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. – Wciąż jesteśmy w dobie post-covid, gdzie trend zrównoważonego rozwoju przeplata się z okresem dekoniunktury gospodarczej oraz nową perspektywą w dofinansowaniach unijnych. Rozwój branży druku 3D stara się sprostać bieżącym wyzwaniom społeczno-gospodarczym. Dlatego właśnie podczas najbliższej edycji chcemy mówić  o zamkniętym obiegu materiałowym w druku 3D. Zaprezentujemy możliwości odzysku materiałów i ich ponownego użytku. Przybliżymy procesy operacyjne wykorzystujące technologię 3D, które koncentrują się na wytwarzaniu lokalnym i pozwalają przedsiębiorcom uniezależnić się od kapryśnych dziś globalnych łańcuchów dostaw i wpływają na zmniejszenie emisji CO2. Zaproszeni prelegenci opowiedzą także o dostępnych możliwościach finansowania działalności gospodarczej opartej na zrównoważonym rozwoju na konkretnych przykładach biznesowych. mówi Michał Pęczek z Bibus Menos. – Podczas najbliższej edycji Pomorskich Dni Druku 3D pragniemy nie tylko podyskutować o bieżących wyzwaniach stojących przed środowiskiem zajmującym się drukiem 3D, ale również kierujemy się do firm wdrażających oraz realizujących cele zrównoważonego rozwoju, reprezentujących wiele sektorów gospodarki. Zarówno w PPNT Gdynia jak i Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na co dzień pracujemy z firmami, które mówią nam o swoich potrzebach, które poszukują ciekawych rozwiązań i możliwości rozwoju. Pomorskie Dni Druku 3D edycja Sustainability to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy, poznania nowych trendów w branży, a także weryfikacji strategii zrównoważonego rozwoju w swoich przedsiębiorstwach – mówi Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

 

Wydarzenie uzupełnią edukacyjne warsztaty, których tematyka również będzie nawiązaniem do problematyki sustanablility. Ich celem rozwój umiejętności związanych z technologiami 3D oraz inżynierią odwrotną, uwzględniający idęę zrównoważonego rozwoju w aspektach edukacji, równości płci, innowacyjności oraz odpowiedzialnej produkcji. Warsztaty poprowadzi Mirosław Pałysiewicz – ekspert w dziedzinie technologii 3D, doświadczony trener i mentor, który od lat aktywnie angażuje się w edukację w obszarze nowych technologii oraz równości płci. Nie zabraknie części  wystawienniczej, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne i materiałowe oraz tradycyjnie staną się okazją do kuluarowych rozmów i networkingu.

 

Więcej o wydarzeniu:

Pomorskie Dni Druku 3D to cykliczna impreza organizowana przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w partnerstwie z firmą BIBUS MENOS. Każda edycja wydarzenia poświęcona jest innemu aspektowi wykorzystania technologii druku 3D.

AGENDA

 

8:30–9:00 Rejestracja uczestników
9:00–9:20 Uroczyste otwarcie wydarzenia

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, BIBUS MENOS sp. z o.o.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o., Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Materiały
9:25–9:45 Upcycling oraz recycling proszków polimerowych do zastosowań w przyrostowych technologiach proszkowych. Rozwiązania dla zrównoważonej środowiskowo i ekonomicznej produkcji proszków polimerowych dedykowane dla użytkowników proszkowego druku 3D.

Dominik Zdybał, Alpha Powders

9:50–10:10 Obieg zamknięty w produkcji addytywnej metali, dzięki urządzeniu rePowder do wytwarzania sferycznych proszków z dowolnej formy materiału

Grzegorz Kaszyński, Business Development Manager, Amazemet sp. z o.o.

10:15–10:35 Przyjazne dla środowiska materiały do druku 3D

Dr Angela Andrzejewska, Politechnika Gdańska 

10:35–11:05 Przerwa kawowa

 

Procesy
11:05–11:25 Podejście do zrównoważonego rozwoju w procesie SLS i DMLS

Michał Pęczek, Menedżer Produktu EOS, BIBUS MENOS sp. z o.o.

11:30–11:50 Wydłużenie żywotności narzędzi drukowanych w 3D na przykładzie case study firmy Johnson Matthey Battery Systems – Druk 3D w zakładach przemysłowych

Damian Żabicki, 3DGence

11:55–12:15 Elastyczność, konsolidacja części i cyfrowy magazyn jako kluczowe czynniki wspierające zrównoważony rozwój i redukcję zużycia materiałów oraz energii

Jarosław Kozak, Technology Applied

12:20–12:40 Gdy zero-waste spotyka druk 3D – jak wygląda adaptacja biodegradowalnych materiałów przez rynek aplikacji reklamowych?

Paweł Ślusarczyk, GREENFILL3D

12:45–13:05 Zastosowanie przemysłowych skanerów 3D w zrównoważonej produkcji.

Michał Rawecki, Reverse Solutions

13:05–13:35 Przerwa kawowa

 

Finansowanie innowacji, studium przypadku i inspiracje
13:35–13:55 Dotacje na technologie druku 3D w duchu sustainability

Karol Bober, Prezes Zarządu, Grantera sp. z o.o.

14:00–14:20 Rola druku 3D w projektowaniu produktu

Zulu Kuki

14:25–14:45 Szybkie prototypowanie w niskonakładowych produkcjach w kontekście zrównoważonego rozwoju

Mozi Studio

14:50–15:30 Panel dyskusyjny  Moderator: Michał Pęczek, BIBUS MENOS sp. z o.o.; Paneliści: Grzegorz Kaszyński, Amazemet sp. z o.o.; Jarosław Kozak, Technology Applied; Karol Bober, Grantera sp. z o.o.
15:30 Zakończenie konferencji

 

Program warsztatów:
1. Wprowadzenie do Technologii 3D:
• Omówienie podstaw druku 3D i jego zastosowań
• Prezentacja różnych metod druku 3D i ich ekologicznego wpływu
2. Skanowanie 3D i Inżynieria Odwrotna:
• Proces skanowania i obróbki skanowanych obiektów 3D
• Tworzenie modeli 3D z istniejących przedmiotów
3. Oprogramowanie i Projektowanie 3D:
• Przygotowanie modeli 3D do druku
• Omówienie narzędzi do projektowania i ich dostępności online
4. Materiały i Wydruk 3D:
• Wybór odpowiednich materiałów w kontekście zrównoważonej produkcji
• Praktyczne aspekty druku 3D, kalibracja drukarki, rozwiązywanie problemów
5. Zastosowania Praktyczne:
• Tworzenie części zamiennych i prototypów w kontekście codziennego użytku
• Prezentacja innowacyjnych projektów opartych na technologiach 3D
6. Wpływ na środowisko i odpowiedzialna konsumpcja:
• Dyskusja na temat wpływu technologii 3D na środowisko
• Propozycje praktyk odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji
7. Równość płci i edukacja:
• Przykłady działań promujących równość płci w dziedzinie technologii
8. Wsparcie dla kobiet w zdobywaniu umiejętności technicznych

 

 

powrót
Skip to content