Oznaczanie indeksu oleju mineralnego w próbkach wody powierzchniowej techniką GC-FID | warsztaty

PPNT Gdynia, budynek I, bio laboratorium

kiedy: wtorek, 24.06.2025, godz. 11:00 – 14:00

gdzie: PPNT Gdynia, budynek I, Bio Laboratorium

wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy: biolaboratorium@ppnt.pl

 

Substancje ropopochodne to węglowodory o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych wchodzące w skład ropy naftowej. Związki te wykazujące właściwości kancerogenne, neurotoksyczne, hepatotoksyczne oraz teratogenne są uwalniane do środowiska w sposób ciągły. Pochodzą przede wszystkim z materiałów pędnych, olejów, smarów, gazów spalinowych, a także z kolizji oraz przeładunku tych substancji podczas ich transportu. Trafiają do środowiska wodnego i glebowego głównie poprzez spłukiwanie ich w trakcie opadu z zanieczyszczonych powierzchni.

Parametr indeksu oleju mineralnego, rozumianego jako suma stężeń węglowodorów ropopochodnych, jest podstawowym kryterium do oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych w Polsce. Całkowita zawartość substancji ropopochodnych jest oznaczana w wodach powierzchniowych głównie ze względu na fakt, że są one szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Substancje te są wysoce toksyczne dla organizmów wodnych; negatywnie wpływają na ich rozwój, reprodukcję i przeżywalność. Ponadto węglowodory ropopochodne zdolne są akumulowania się w łańcuchach pokarmowych, co prowadzi do ich koncentracji w organizmach na wyższych poziomach troficznych, w tym w rybach spożywanych przez ludzi.

Podczas warsztatu prowadzonego przez specjalistów z Pracowni Analiz Chemicznych Bio Laboratorium PPNT Gdynia, w części teoretycznej przedstawiony zostanie obieg substancji ropopochodnych w środowisku, a także techniki przygotowywania próbek do analiz chromatograficznych i zasada działania chromatografu gazowego sprzężonego ze spektrometrią mas (GC-MS) oraz detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID). Natomiast w części praktycznej zostanie przeprowadzona ekstrakcja ciecz-ciecz substancji ropopochodnej za pomocą rozpuszczalnika organicznego oraz zatężanie próbki za pomocą aparatu do odparowywania – aparatu Kuderny-Danisha. Następnie oznaczona zostanie zawartość węglowodorów ropopochodnych w próbce wody powierzchniowej techniką chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID)

Uczestnicy warsztaty zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu:

– technik przygotowywania i zatężania próbek do analiz chromatograficznych, gdzie analitem są związki hydrofobowe,

– zasad działania chromatografu gazowego, optymalizacji rozdziału chromatograficznego,

– analizy wyników w oparciu o krzywą kalibracyjną.

powrót
Skip to content