O bigosie w kosmosie, czyli rakiety napędzane pasją

CN Experyment

kiedy: 24.02.2019 (niedziela), godz. 16:00-19:00
gdzie: Centrum Nauki Experyment
wstęp: 10 zł/15 zł , dostępne na: bilety.experyment.gdynia.pl

Przy kawie i ciastku prowadzący – Adam Matusiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego odkryje przed gośćmi tajniki  polskich rakiet badawczych na przykładzie konstrukcji BIGOS4. Opowie o lotach rakiet Meteor-2K, o tezach, że była to rakieta kosmiczna. O hobby, jakim jest modelarstwo rakietowe RDM, o testach na poligonach wojskowych, o rozwoju i powstaniu firmy SpaceForest. I przede wszystkim o ludziach z pasją, dzięki którym powstała rakieta CANDLE 2 i seria rakiet BIGOS.

Wykładowi towarzyszyć będą warsztaty pt. Proste jak rocket science.  Wraz z edukatorami EXPERYMENTU goście przeniosą się w najwyższe części atmosfery, by przypomnieć sobie prawa aerodynamiki oraz astrofizyki. Na podstawie doświadczeń sprawdzą co dzieje się z falą elektromagnetyczną po przejściu przez różnie ośrodki symulujące atmosferę, z jaką siłą naciska na nas powietrze oraz co się stanie, kiedy go zabraknie. Eksperymentując poznają zjawiska, z jakimi na co dzień mierzą się specjaliści z dziedziny technologii kosmicznej.

Adam Matusiewicz – Polskie Towarzystwo Rakietowe

Jeden z założycieli, a obecnie prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego – organizacji pożytku publicznego, zrzeszającej pasjonatów rakiet i starającej się zachęcić dzieci i młodzież do rozwoju w kierunku przemysłu kosmicznego. Jako doktor chemii z wykształcenia, pracował jako asystent i adiunkt w Instytucie Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie. W 2015 roku, w wyniku rozwoju pasji rakietowej zdecydował przenieść się do Gdyni, gdzie objął stanowisko Kierownika Działu Rakiet Badawczych firmy SpaceForest. Jako człowiek, który nie boi się ubrudzić rąk jest także programistą i operatorem CNC oraz projektantem i wykonawcą części do podsystemów rakietowych. Znajomość chemii bywa przydatna w silnikach rakietowych, zaś druga pasja – jaką jest paralotniarstwo – pomaga przy projektowaniu systemów odzysku i spadochronów.

 

 

powrót