Koszmar bagien, czyli wymieranie roślin torfowisk - wykład

budynek II, sala morska

kiedy: 24.03.2023, 12:00

gdzie: PPNT Gdynia, budynek II, sala morska

wstęp: bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń, zapisy: j.glowacka@ppnt.pl

Zapraszamy Was na kolejny wykład realizowany w ramach projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślin torfowiskowych – etap III” dofinasowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Tym razem poznamy morderców, trucicieli i oszustów, czyli odkryjemy zadziwiający świat roślin torfowiskowych. Poszukamy ich miejsca w kulturze i zwyczajach, zagrożeń, które na nie czekają oraz sposobów ich ochrony. Dowiemy się również dlaczego bagna mogą przypominać jałowe pustynie i jakie niezwykłe adaptacje do ekstremalnego środowiska pozwalają roślinom na nich przeżyć. Poszukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego tereny podmokłe są centrami zróżnicowania gatunkowego oraz jakie cechy mokradeł są istotne dla zachowania stabilności środowiska. Wykład ma na celu przybliżenie tematyki ochrony torfowisk i ich flory. W trakcie zajęć zostanie poruszony problem historycznej eksploatacji złóż torfowych i przekształceń siedlisk.

 

Elementem wykładu będzie m. in. pokaz roślin torfowiskowych oraz materiałów zielnikowych służących naukowcom w ich badaniach.

 

Wykład poprowadzi dr Max Rykaczewski – botanik, autor licznych artykułów naukowych i odkrywca kilkunastu nowych gatunków roślin. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się promowaniem ochrony przyrody oraz edukacją ekologiczną. W swojej pracy podejmuje również zagadnienia z obszaru fitosocjologii, etnobotaniki oraz biologii i ekologii roślin.

 

Wykład realizowany jest w ramach projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślin torfowiskowych- etap III” dofinasowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

powrót
Skip to content