Jaka przyszłość czeka Gdynię? Spotkanie online: Dialogi z przyszłością

online

kiedy: czwartek, 27.01.2022, godz. 18:00
gdzie: online
wstęp: bezpłatne, obowiązują zapisy

To już kolejne spotkanie z cyklu Dialogi z przyszłością. W tym roku nasi goście postarają się odpowiedzieć na pytanie Jak będą wyglądały miasta przyszłości?, na podstawie scenariuszy opracowanych dla Gdyni i opublikowanego niedawno raportu przygotowanego przez studio foresightowe Busola Trends we współpracy z UrbanLab Gdynia.

Poszukiwanie różnych wizji przyszłości Gdyni w perspektywie 20 – 30 lat to nie wróżenie z fusów, ale praca na konkretnych metodologiach, które zostaną przybliżone podczas spotkania. Czym jest foresight, spekulacja i prognozowanie trendów? Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi pojęciami? Po co w ogóle opracowuje się scenariusze przyszłości miast? Jakie są czynniki zmian? Na te wszystkie pytania odpowiedzi będą poszukiwać goście nadchodzącego spotkania.

Podczas rozmowy Jak będą wyglądały miasta przyszłości?, chociaż pojawią się także przykłady innych polskich miast, to właśnie Gdynia będzie stanowić punkt odniesienia. Podsumowane zostaną 4 scenariusze przyszłości. Spróbujemy dowiedzieć się, na ile mogą one funkcjonować równolegle oraz, jak plasują się na tle globalnego rozwoju wydarzeń, a także na ile wpływa na nie lokalna rzeczywistość.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale Youtube – obowiązują zapisy.

Raport Gdynia 2050. Cztery scenariusze przyszłości został sporządzony w ramach realizacji zadania Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Spotkanie Dialogi z przyszłością

Jak będą wyglądały miasta przyszłości? Rozmowa na przykładzie scenariuszy dla Gdyni

Prowadzenie: Agnieszka Polkowska

Goście: Karolina Thakker, dr hab. Andrzej Kucner

Agnieszka Polkowska – doktor w dyscyplinie sztuk projektowych. Projektantka spekulatywna, badaczka i strateżka. Właścicielka studia TRENDSPOT oraz Touching Points. Adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi pracownie dizajnu spekulatywnego i subwersywnego. Realizuje projekty badawcze i wdrożeniowe. Współpracuje z takimi instytucjami jak Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Łódź Design Festival oraz markami, w tym m.in. Samsung, MTV, Play, Vogue Polska, Ceramika Paradyż, Cosentino, Desa Unicum, Biżuteria YES, eobuwie.pl, Decathlon, Abriga, Local Heroes. Konsultantka holenderskiego think tanku MARE Amsterdam. Członkini rady ekspertów plebiscytu must have na Łódź Design Festival.

Karolina Thakker
– multidyscyplinarna projektanka specjalizująca się w metodologii futures thinking, z wykształceniem w zakresie inżynierii projektowania przemysłowego, współzałożycielka studia foresightowego Busola Trends. Obecnie mieszka w Holandii, gdzie zajmuje się organizacją wydarzeń i warsztatów z foresight’u oraz dizajnu spekulatywnego w ramach lokalnego oddziału Speculative Futures w Rotterdamie.

dr hab. Andrzej Kucner –
nauczyciel akademicki, współtwórca kierunku studiów Analiza i kreowanie trendów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, projektant usług, analityk trendów, moderator procesów projektowych, autor publikacji poświęconych praktycznemu wykorzystaniu analizy trendów i myślenia projektowego.

Organizatorzy: Gdynia, PPNT Gdynia, Centrum Designu

Partnerzy: UrbanLab Gdynia, TRENDSPOT

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Linia, Magazyn Prestiż

powrót
Skip to content