Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. A szkoda. Dlaczego warto chronić mikroorganizmy morskie? | wykład

PPNT Gdynia, budynek II, sala morska

kiedy: piątek, 13 grudnia 2024, godz. 12:00

gdzie: PPNT Gdynia, budynek II, sala morska

wstęp: wstęp wolny, zgłoszenia powyżej 10 osób na adres j.glowacka@ppnt.pl (decyduje kolejność zgłoszeń)

 

W powszechnie dostępnych mediach, czasem nawet na pierwszych stronach portali informacyjnych, pojawiają się informacje o gatunkach roślin i zwierząt, które zagrożone są wyginięciem. W przypadku mikroorganizmów sprawa wygląda inaczej. Większość ludzi nie ma świadomości jakie konsekwencje dla Ziemi mają zmiany w różnorodności mikrobów, w końcu nie widać ich gołym okiem.

Celem wykładu jest podsumowanie kluczowych dla życia na naszej planecie funkcji mikroorganizmów morskich oraz zagrożeń dla ich różnorodności. Szczególna uwaga poświęcona zostanie mikrobom bałtyckim, których bogactwo może zadziwić niejednego słuchacza.

PROWADZĄCA

dr Anna Toruńska-Sitarz – absolwentka kierunku Oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk o ziemi i środowisku, mikrobiolożką, nauczycielką, tutorka. Pełni funkcję adiunkta w Pracowni Biotechnologii Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, a także jest zatrudniona w Morskim Instytucie Badawczym Uniwersytetu w Kłajpedzie na Litwie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na bioróżnorodności mikroorganizmów morskich i ich potencjale w opracowywaniu nowych antybiotyków.

Wykład organizowany w ramach projektu Bioróżnorodność a nasz Bałtyk. Innowacyjne formy edukacji ekologicznej społeczeństwa regionu pomorskiego w oparciu o program zajęć przyrodniczych dotyczący ochrony i edukacji w zakresie przeciwdziałania i zapobieganiu presji skierowanej na obszar przybrzeżny południowego Bałtyku, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

powrót
Skip to content