Bezpiecznie w sieci #2

budynek III, Centrum Konferencyjne

kiedy: 17.10.2019 (czwartek), 10.00-15.35
gdzie: PPNT Gdynia, budynek III
wstęp: wolny, wymagana rejestracja: Zapisz się!

 

Czy potrafisz chronić treści, które udostępniasz online? Czy wiesz, jak bezpiecznie korzystać z technologii, by nie zostać ofiarą cyberataku i kradzieży danych? Czy umiesz korzystać z źródeł w Internecie legalnie? Czy wiesz, jak poradzić sobie z cyberprzemocą? Czy musisz bać się sztucznej inteligencji? Na te i inne pytania związane z bezpieczeństwem w Internecie poszukamy odpowiedzi!

Łatwy dostęp do technologii niesie ze sobą tak wiele korzyści, jak zagrożeń. Bezpieczne poruszanie się po Internecie wymaga wiedzy, a informacji znalezionych w sieci nie można przyjmować bezkrytycznie. Jeśli wydaje Ci się, że wrzucenie zdjęcia biletu na koncert na Instagrama lub podanie swojego numeru PESEL na losowej stronie internetowej jest niegroźne – koniecznie zarezerwuj sobie czas 17 października.

W ramach wydarzenia prelegenci i prelegentki przybliżą zasady bezpiecznego funkcjonowania w świecie wirtualnym i w mediach społecznościowych, a także wyjaśnią, jak radzić sobie z cyberatakami i mową nienawiści w Internecie.

Dla kogo?

Wydarzenie skierowane jest do młodzieży licealnej i studentów – zapraszamy klasy wraz z nauczycielami, ale również wszystkich zainteresowanych tematyką uczniów.

 

Harmonogram:

Wystąpienia:

09.00-09.10 Powitanie i rozpoczęcie

09.15 – 10.00 Katarzyna Gajewska, „Kto się boi sztucznej inteligencji?”

10.10 – 10.55 Karolina Wenskowska, „Nie daj się hejterom!”

11.05 – 11.50 Renata Kaźmierczak „Co wie o mnie Internet, czego nie wiem o sobie sam? Prywatność w sieci.”

12.00 – 12.45 Klara Sielicka-Baryłka, „Wikipedia – postrach nauczycieli, wspólniczka zbrodni uczniów?”

12.55 – 13.40 Dominika Gałecka, „Ctrl+C, Ctrl+V – czy to legalne?”

13.50 – 14.35 Chcesz zostać prelegentem? Napisz: startup@ppnt.gdynia.pl!

Warsztaty:

09.15 – 11.30 Klara Sielicka-Baryłka, „Pierwsze kroki z Wikipedią w szkole – czy jest się czego bać?” Warsztaty dla nauczycieli, s. G

 

Tematy wystąpień:

Kto się boi Sztucznej Inteligencji?

Katarzyna Gajewska, Aspire Systems Poland

Co Sztuczna Inteligencja zmieni na rynku pracy? Czy mamy się czego bać? Które zawody już wkrótce zostaną zautomatyzowane (i czego nie warto się uczyć), a kto może czuć się bezpiecznie? Kto dzięki AI może zrobić karierę i zarabiać miliony monet? Na co zwracać uwagę przy wyborze studiów oraz… korzystania z internetu!

Nie daj się hejterom!

Karolina Wenskowska, Strefa Startup Gdynia

Obraźliwe i wulgarne komentarze to codzienność dla internautów. Jesteśmy przyzwyczajeni do anonimowych trolli, którzy uchodzą za bezkarnych. Ale czy musimy się tylko temu bezradnie przypatrywać? Granica między hejtem a konstruktywną krytyką jest cienka. Jak sobie z nimi radzić i jak wyciągać z nich wnioski?

Co wie o mnie Internet, czego nie wiem o sobie sam? Prywatność w sieci.

Renata Kaźmierczak, Fundacja Nowoczesna Polska

Czym jest prywatność? Czy umiemy ją rzeczywiście docenić i mądrze chronić? Dlaczego warto się nad tym zastanawiać? Kogo i dlaczego interesuje nasza prywatność? Co zyskuję a co tracę, udostępniając w sieci informacje na swój temat? Im poważniej zaczynamy zastanawiać się nad kwestią prywatnością w sieci, tym więcej w naszej głowie pytań i niepewności. Podczas naszego spotkania spróbujemy je uporządkować i wspólnie odpowiedzieć na najistotniejsze z nich.

Wikipedia – postrach nauczycieli, wspólniczka zbrodni uczniów?

Klara Sielicka-Baryłka, Wikimedia Polska

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak rozpocząć i rozwijać projekty związane z Wikipedią. Kto “robi” Wikipedię? Kto może być wikipedystą? Co to znaczy „edytować Wikipedię”? Jak to robić? Dlaczego warto? Co to znaczy, że projekt/działanie jest OpenGLAM? Na te pytania na pewno padną odpowiedzi! Dowiecie się takżę, jak uczniowie i nauczyciele w Polsce i za granicą przestali bać się Wikipedii i co z tego wynikło.

Ctrl+C, Ctrl+V – czy to legalne?

Dominika Gałecka, Informacja Patentowa

Czy można skopiować tekst z Internetu i wkleić go do swojej pracy domowej? Czy wrzucenie fragmentu cudzej publikacji do swojego referatu jest legalne? Kiedy można coś zacytować, a kiedy to już plagiat? Czy i jak korzystać z cudzych utworów? Dowiedz się, jak cytować, by nikt nie miał do Ciebie pretensji o nielegalne kopiowanie!

 

Warsztaty:

Pierwsze kroki z Wikipedią w szkole – czy jest się czego bać? Warsztaty dla nauczycieli.

Klara Sielicka-Baryłka, Wikimedia Polska

Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję wziąć udział w praktycznych  ćwiczeniach takich jak: dobór zasobów, otwartych licencji, czy tworzeniu roboczego planu projektu GLAM-Wiki, EDU-wiki lub innego wikiprojektu, którego celem jest lepsza rozpoznawalność np. Patrona szkoły, najbliższej okolicy, tematów związanych z nauczanym przedmiotem lub hobby, a także zwiększenie kompetencji informatycznych. Redaktorka Wikipedii pokaże jak zalogować się i zacząć pracę z Wikipedią, co może nam pomóc w edytowaniu, jakie problemy napotkamy i jak je rozwiązać. Przede wszystkim wspólnie zobaczymy, jakie MY mamy zasoby i jaki – wspólnie z uczniami – możemy dać merytoryczny wkład w ten wielki projekt. Tego dnia każdy zostanie mianowanym wikipedystą!

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona i o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Bezpieczeństwo finansowe. Warsztaty dla uczniów

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej

Internetowa bankowość to mnóstwo ułatwień – zakupy, które można zrobić bez wychodzenia z domu w ciągu kilku minut, płatności online przy pomocy zewnętrznych serwisów i aplikacji lub karty debetowej i dostęp do konta bankowego online w dowolnym momencie. Ale czy wiesz, jak bezpiecznie korzystać z tych udogodnień? Jak zabezpieczyć się podczas transakcji płatniczych, na co zwracać uwagę przy korzystaniu z kart płatniczych lub bankomatu? Czym jest phishing i jak się przed nim chronić? Dowiesz się tego na warsztatach z trenerem edukacji finansowej!

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona i o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

powrót
Skip to content