Wybierz swój projekt w gdyńskim Budżecie Obywatelskim

Wybierz swój projekt w gdyńskim Budżecie Obywatelskim

Od 4 do 18 września potrwa głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Gdynianki i gdynianie wybierają do realizacji projekty miejskie i dzielnicowe. Udział w głosowaniu może wziąć każda osoba mieszkająca w naszym mieście – niezależnie od wieku, zameldowania i obywatelstwa.

Budżet Obywatelski to coroczne, największe konsultacje społeczne w Gdyni. Mieszkanki mieszkańcy decydują o tym, jak zmienia się nasze miasto. Najpierw wymyślają i zgłaszają projekty, które mogą poprawić jakość życia w mieście, a następnie przesądzają w głosowaniu, które z nich trafią do realizacji.

Zgłoszone projekty dzielnicowe oraz miejskie – te  w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego –  dotyczą wielu dziedzin naszego życia i odpowiadają na potrzeby różnych grup mieszkańców. W tym roku w puli projektów poddanych pod wrześniowe głosowanie jest aż 286 projektów: 280 dzielnicowych i sześć miejskich. Na ich realizację przeznaczonych jest 11,7 mln zł: 9,7 mln na projekty dzielnicowe i 2 mln na projekty miejskie.

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego to wybór tych propozycji, których realizację mieszkańcy i mieszkanki uznają za najbardziej potrzebną. By zagłosować, wystarczy wejść na stronę bo.gdynia.pl. Do zalogowania konieczny jest numer PESEL oraz imię ojca lub numer Karty Mieszkańca oraz imię i nazwisko.

Każdy głosujący może wskazać maksymalnie dziewięć projektów: do trzech projektów w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, do trzech projektów dzielnicowych dużych i do trzech dzielnicowych małych w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi być to dzielnica, w której mieszkamy).

O ostatecznym wyniku w głosowaniu decyduje liczba głosów uzyskanych przez każdy z projektów – zarówno na poziomie dzielnicowym, jak i miejskim. Środki na realizację przyznawane są kolejnym projektom (miejskim oraz w dzielnicach), które uzyskały najwięcej głosów, aż do wyczerpania puli przypadającej na daną dzielnicę lub na całe miasto.

Warto też pamiętać, że aktywność w głosowaniu na projekty dzielnicowe może przynieść dodatkową korzyść! W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, tak jak w latach poprzednich, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży. Będzie to inicjatywa „pierwsza pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO dla dzielnicy. W dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe.

Na realizację dodatkowych projektów przeznaczone zostaną środki spoza puli Budżetu Obywatelskiego. To premia „+1”, czyli docenienie aktywności mieszkańców.

W tych miejscach zagłosujesz
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, a będą chciały oddać swój głos na projekty BO 2023, będą mogły to zrobić w wyznaczonych miejscach w Gdyni.
Miejskie Kluby Seniora: od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-15.00:
MKS Śródmieście, ul. 3 Maja 27-31,
MKS Orłowo, ul. Orłowska 66,
MKS Chylonia, ul. Wawrzyniaka 4,
MKS Witomino, ul. Widna 8,
MKS Wielki Kack, ul. Lipowa 15.
Biblioteka Gdynia:
Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113,
Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10a,
Biblioteka Pogórze, ul. adm. K. Porębskiego 21,
Biblioteka Cisowa, ul. Chylońska 237,
Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43,
Biblioteka Kamienna Góra, al. marsz. J. Piłsudskiego 18,
Biblioteka Działki Leśne, ul. Warszawska 3,
Biblioteka Dąbrowa, ul. Nagietkowa 73:
Biblioteka Mały Kack, ul. Łowicka 51,

Biblioteka Karwiny, ul. Brzechwy 3/5,
Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6:
Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15:
Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT, bud. IA):

Centra Sąsiedzkie „Przystań”
Przystań Śmidowicza 49
Przystań Lipowa 15
Przystań Opata Hackiego 33
Przystań Wiczlińska 50A

Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, pon. – pt. 8.00-16.00
Złóż oświadczenie i głosuj osobiście, w Laboratorium Innowacji Społecznych (LIS), ul. Żeromskiego 31
za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP: /LISGdynia/SkrytkaESP/ – oświadczenie opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym można złożyć poprzez formularz „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, obowiązkowo dołączając czytelny skan/zdjęcie dokumentu.

powrót
Skip to content