Ochrona unikalnego siedliska jakim są jeziora lobeliowe roślin (lobelia, poryblin i brzeżyca).
jeziora lobeliowe
Ocena wybranych parametrów jakości wód jezior lobeliowych
o projekcie
Celem projektu jest ochrona unikalnego siedliska jakim są jeziora lobeliowe roślin (lobelia, poryblin i brzeżyca). Wyniki badań pokażą poziom zanieczyszczenia w zależności od nasilenia presji antropogenicznej i uzupełnią wiedzę o przedmiocie ochrony.
Na podstawie wyników badań możliwe będzie określenie zagrożeń i celów działań ochronnych i zakresu monitoringu na najbliższe lata, tak aby zachować parametry charakterystyczne dla wody jeziora lobeliowego, czyli lekko kwaśnego odczynu, niskiego przewodnictwa i słabego zabarwienia wody.
badania
Próbki wody pobierane będą w miesiącach: maj, lipiec, wrzesień.
Ocenie poddane zostaną następujące parametry jakości wód jezior lobeliowych:
- czystość mikrobiologicznną wody (obecność bakterii gr. Coli, Escherichia coli, Enterokoków kałowych, ogólna liczba bakterii tlenowych),
- zawartość WWA oraz indeks oleju mineralnego i BTEX,
- fizyko-chemiczne parametry wody (pH, przewodnosć, barwa, mętność) oraz zawartosć chlorofilu a oraz ilości substancji rozpuszczonych w wodzie (TDS).
jeziora objęte badaniem
- jeziora w obrębie rezerwatów przyrody: Pałsznik, Wygoda, Głeboczko, Moczadło, Cechyńskie Małe,
- jeziora, które będą stanowić porównanie stanu zachowania w stosunku do rezerwatów przyrody: Zawiat, Bieszkowice, Jeleń, Gubisz, Osowskie.
efekt ekologiczny
Podnoszenie świadomości o konieczności ochrony unikalnych stanowisk jakimi są jeziora lobeliowe i występujące w nich gatunki roślin poprzez organizację warsztatów i wykładów.
budżet projektu
koszt kwalifikowany: 181 400,00 zł, dofinansowanie: 99 500,00 zł
okres realizacji projektu: maj 2024 – grudzień 2025 r.
dofinansowanie
Projekt „Ocena wybranych parametrów jakości wód jezior lobeliowych”, uzyskał dofinansowanie, w ramach konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
-
do pobrania
kontakt
58 880 81 34
biolaboratorium@ppnt.pl