Sukces ucznia jest sukcesem nauczyciela

Sukces ucznia jest sukcesem nauczyciela

Kariera naukowa często rozpoczyna się już w wieku szkolnym. Dlaczego warto szukać potencjału wśród uczniów? Dr Jolanta Wolska z II LO. w Szczecinie, opiekunka naukowa laureatki Konkursu Naukowego E(x)plory 2019, opowiada o kulisach pracy ze zdolnymi uczniami.

Rozpoczęcie kariery naukowej w młodym wieku wiąże się z koniecznością zdobycia wsparcia mentorskiego. Młodzi ludzie potrzebują kogoś, kto im pokaże, jak myśleć poza schematem, uwierzyć w siebie, dyskutować, sprawdzać. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory chcąc zgłosić swój projekt muszą znaleźć opiekuna naukowego, który ich „poprowadzi”. To niezbędne i kluczowe działanie, ukierunkowujące młodego naukowca. Dr Jolanta Wolska z II LO. w Szczecinie wspierała Annę Skierską i jej projekt „Nanokrystaliczne ogniwa słoneczne”, który w 2019 roku został ogłoszony najbardziej obiecującym projektem młodego naukowca w Polsce. Projekt polega na pozyskaniu taniej energii odnawialnej m.in. do ładowania telefonów i laptopów. Anna Skierska brała udział w trzech edycjach Konkursu Naukowego E(x)plory. Za każdym razem wspólnie ze swoją opiekunką naukową wytrwale i cierpliwie wdrażała poprawki.

„Kiedy rozpoczynałyśmy pracę nad projektem musiałyśmy przebadać wiele aspektów, żeby go jakoś ukierunkować: aspekt manualny, eksperymentalny, techniczny, laboratoryjny, wiedzę doświadczalną. To była długa droga, ale cieszę się, że mogłam w tym procesie uczestniczyć” – opowiada dr Jolanta Wolska.

Współpraca ze zdolnymi uczniami jest wymagająca. Potrzeba solidnej strategii działania, dobrej organizacji czasu i dużej wiedzy z danej dziedziny. Finalnie sukces ucznia jest sukcesem nauczyciela, dlatego opiekunowie naukowi biorący pod swoje skrzydła młodych uczniów w większości nie robią tego jednorazowo. Często wspólny udział w Konkursie Naukowym E(x)plory jest początkiem ich naukowej przygody.

„Czasem coś mogłoby pójść szybciej, bo ktoś mógłby im podać gotowe rozwiązanie. Ale to właśnie oni muszą przebyć tę drogę sami, a my tylko im wskazujemy właściwy kierunek. Jednak bez tego drogowskazu mogliby się szybciej poddać. Oni potrzebują kogoś, kto będzie ich dopingował. Ważne, żeby nie robić tego za nich, ale ich wspierać” – mówi Jolanta Wolska.

Do 31 stycznia trwa rekrutacja do kolejnej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Zgłaszać mogą się uczniowie w wieku od 13 do 20 lat. Autorzy najciekawszych projektów będą mieli szansę zaprezentować się na jednym z pięciu Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory. Na każdym z nich grono jurorów, złożone z przedstawicieli świata nauki i biznesu, wybierze najlepsze prace, które zawalczą o nagrody główne w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory.

Regulamin Konkursu jest dostępny TUTAJ.

powrót
Skip to content