Stażyści na start

Stażyści na start

Program skierowany jest do programistów, studentów informatyki i kierunków pokrewnych oraz wszystkich osób chcących rozwijać swoje umiejętności programowania.

 

Nie tylko dla komputerowych geeków

Zuzanna Perkowska – Fundacja SolDevelo Social Impact: – To pierwsza edycja programu, ale już wiemy, że za rok chcielibyśmy zorganizować kolejną. Celem stażu jest umożliwienie młodym osobom zdobycia doświadczenia, umiejętności  i rozwoju swoich zdolności programistycznych w międzynarodowym środowisku, ale także dołączenia do zespołów deweloperskich i pracy przy dużej ilości nowego kodu. 

Do tegorocznej edycji zaprosiliśmy także osoby niezwiązane zawodowo z programowaniem. Wiemy, że wiele osób stara się przebranżowić i próbuje swoich sił jako developerzy, dlatego nie chcieliśmy się zamykać na nikogo! Miło jest współpracować z ludźmi, którzy mają różne doświadczenia i chętnie się nimi dzielą.

Idea
Co roku SolDevelo organizowało staże stacjonarne , zapraszając studentów do swoich projektów. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie było to możliwe. Stąd pomysł, by zrealizować projekt w formie zdalnej, który prowadzi Fundacja – tłumaczy Zuzanna Perkowska.

Od wielu lat jako firma współpracujemy z OpenMRS – medycznym open-sourcem, tworzonym głównie dla krajów rozwijających się. Zorganizowanie stażu wśród społeczności OpenMRS będzie dla uczestników okazją do rozwoju technicznych umiejętności, nabycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku pod okiem zawodowych programistów, nauczenia się zasad panujących w projekcie i poznania wielu ludzi ze świata IT. Dla samej społeczności OpenMRS’owej staż ten jest okazją do zdobycia kontrybutorów na długie lata i „ruszenia” wielu projektów.

Jak to działa?
– Nasza owocna współpraca, świetna znajomość programu od podszewki, przyjazne środowisko oraz zgrana międzynarodowa społeczność sprawiły, że postawiliśmy na OpenMRS jako główny punkt naszego stażu i miejsce jego realizacji. To nie my, to sami uczestnicy tworzą zadania do wykonania, a społeczność doświadczonych developerów ocenia je oraz zatwierdza napisany kod czy wprowadzone w nim zmiany – wyjaśnia Zuzanna Perkowska.

Poprzez realizację programu stażowego w tej formie, chcemy także wspomóc społeczność OpenMRS. Wszyscy działający są tam pro bono, poświęcają swój czas, cenną wiedzę i umiejętności, aby pomóc innym – potrzebującym takich rozwiązań. Inicjatywa OpenMRS odnotowuje zauważalny brak developerów, którzy chcieliby poświęcić swój czas pracy nad kodem, poprawili go i trochę udoskonalili. To co nasi uczestnicy wykonują na forum community, jest dużym wkładem w działalność programu, ale także pomocą i wsparciem, którego na co dzień ciężko jest nam udzielić w tak dużym wymiarze – dodaje.

 

Program potrwa do końca października 2020 roku.

powrót
Skip to content