Proszek projektu gdyńskiego startupu pomoże w tworzeniu rolnictwa na Marsie

Proszek projektu gdyńskiego startupu pomoże w tworzeniu rolnictwa na Marsie

Kiedy wyobrażamy sobie Marsa, myślimy o odległej czerwonej planecie. Jednak za sprawą firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia staje się on nam zdecydowanie bliższy. A to wszystko dzięki powstałemu w Gdyni nanoproszkowi NanoboosteX – opracowanemu z użyciem nanotechnologii, dzięki któremu będzie możliwa naturalna uprawa żywności na innych planetach.

Firma Nanoseen wraz ze swoim projektem NanoboosteX bierze udział w konkursie NASA – Deep Space Food Challenge, którego celem jest stworzenie technologii służącej do uprawy roślin poza naszą planetą m.in. w misji na Marsa. Nanoproszek stanowi mieszankę łączonych nanomateriałów tzw. mixed matrix solutions, które znajdują się w portfolio Nanoseen. Każda z mieszanych matryc, wchodząca w skład nanoproszku posiada inne funkcje i właściwości.

Opracowany proszek zapewnia szybki wzrost płodów rolnych. Wystarczą zaledwie jego 3 miligramy podane jednorazowo, wprost do gleby, na pojedynczą roślinę sezonową, aby uzyskać wysoką jakość oraz wydajność plonu.

Przy użyciu zaawansowanych nanomateriałów udało nam się stworzyć innowacyjny nanoproszek przyspieszający kiełkowanie nasion, który zwiększa wydajność wzrostu roślin i przekłada się na znaczący wzrost plonu. Zastosowanie proszku NanoboosteX znacznie zmniejsza koszty produkcji, zużycie energii elektrycznej oraz wody w porównaniu do kosztów, z jakimi wiąże się produkcja obecnie używanych nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin. – wyjaśnia Bartosz Kruszka CEO Nanoseen.

Zastosowanie w praktyce opracowanego w Gdyni proszku posiada wiele walorów. Wśród nich znajduje się, wysoka wydajność produkcji roślin przy użyciu niewielkiej ilości nanoproszku. Ponadto może  on znaleźć zastosowanie dla wielu gatunków roślin, jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Dozowany jednorazowo pozostaje aktywny do końca życia danej rośliny sezonowej, dostarczając jej mikro i makroelementy, niezbędne na każdym etapie rozwoju.

Podczas całego procesu upraw roślin z wykorzystaniem proponowanej przez nas technologii NanoboosteX, zużycie surowców zostaje ograniczone do minimum, co znaczne wpłynie na zmniejszenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności z danej jednostki. – mówi Bartosz Kruszka.

Przypomnijmy, że gdyński nanoproszek bierze udział w elitarnym konkursie NASA – Deep Space Food Challenge. Jeśli zdobędzie uznanie amerykańskiej agencji kosmicznej, będzie mógł znaleźć zastosowanie w potencjalnych misjach międzyplanetarnych.

powrót
Skip to content