W sobotę (29.06.2024 r.), na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia gdynianie i gdynianki posadzili drzewa i wzięli udział w wymianie roślin. W ten sposób stworzyli mikrolas, który nie tylko zazieleni parkowy teren, ale także pozytywnie wpłynie na gdyński mikroklimat. Sadzenie odbyło się w ramach festiwalu Gdynia Design Days. Akcję przeprowadzono pod okiem specjalistów z Forest Maker.
W dobrym klimacie
Pierwszy gdyński mikrolas otrzymał nazwę ParkLAS. Powstał dzięki metodzie opracowanej przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego. Rezultatem ma być mały, ale gęsty las, który rośnie w ciągu 20-30, zamiast 150-200 lat. Sobotnie sadzenie odbyło się w ramach festiwalu Gdynia Design Days. – Cała tegoroczna edycja festiwalu Gdynia Design Days była niezwykle udana. Dopisała publiczność i pogoda, a całość miała bardzo pozytywny vibe. Sadzenie mikrolasu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym to nie tylko przyjemna i pożyteczna, jednorazowa akcja proekologiczna, ale jedno z przedsięwzięć o długofalowym efekcie wpisujących się w zieloną strategię PPNT Gdynia. To już kolejna, po Wyspie Bioróżnorodności, realizacja na terenie PPNT Gdynia, której celem jest minimalizowanie negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz ochrona bioróżnorodności. Wśród posadzonych tu gatunków drzew znalazł się między innymi jarząb szwedzki, występujący głównie w Skandynawii. W Polsce w stanie dzikim występuje tylko na Pomorzu – w lasach nad Bałtykiem, między Kołobrzegiem a Gdynią. Dzięki temu, nasz ParkLAS zyskał lokalny koloryt. W planach mamy kolejne działania, aby parkowa zieleń nie tylko wpływała pozytywnie na miejski mikroklimat, ale także sprzyjała pracy kreatywnej naszych Parkowiczów – wyjaśnia Anna Borkowska, dyrektorka PPNT Gdynia.
Zielone płuca Gdyni
– Niezmiernie się cieszę, że przy PPNT powstał pierwszy gdyński mikrolas. Dziękuję pani dyrektor Annie Borkowskiej za udostępnienie tej ciekawej przestrzeni, zespołowi Gdynia Design Days za włączenie tego wydarzenia do swojego programu oraz firmie Forest Maker za inicjatywę i realizację. Jestem przekonana, że ParkLAS, który odpowiada na wiele naszych potrzeb zarówno w temacie adaptacji do zmian klimatu, jak i partycypacyjnie stworzonej oazy będzie służyć wielu różnorodnym grupom. Parkowiczom – aby umożliwić im regenerację podczas pracy, turystom aby pokazać, że życie toczy się także między budynkami tego kompleksu, mieszkańcom – jako zielony teren na trasie codziennych spacerów lub przejazdów, a decydentom – jako przykład do wdrażania w innych częściach miasta. Dziękuję wszystkim, którzy wspólnie z nami posadzili ParkLas. To niezwykle przyjemne doświadczenie budujące relacje społeczne i tworzące zieloną tkankę miasta – mówi Agata Lewandowska, kierownik Referatu Klimatu w Urzędzie Miasta Gdyni.
Podczas wydarzenia na uczestników czekały niezbędne narzędzia i sprzęty, a specjaliści z Forest Maker udzielali potrzebnych wskazówek. Dr Kasper Jakubowski, edukator przyrody i architekt krajobrazu, przybliżył zagadnienie miasta jako ekosystemu i jego zielonej infrastruktury. O oprawę muzyczną zadbał DJ DoCenta.
Zalety metody Miyawakiego
Sadzone metodą Miyawakiego mikrolasy są 18 razy bardziej bioróżnorodne i rosną dwa razy szybciej niż tradycyjne nasadzenia. Proces ten opiera się na odpowiednim przygotowaniu gleby, wykorzystaniu naturalnych składników organicznych oraz specyficznej technice sadzenia. Z rozwiązań lasów kieszonkowych korzystają na co dzień jednostki samorządowe, instytucje, firmy i prywatni inwestorzy, ale przede wszystkim natura i mieszkańcy. Metoda Miyawakiego nie wymaga stosowania sztucznych nawozów, a po trzech latach las staje się praktycznie bezobsługowy. Co istotne, gdyński mikrolas, powstał w standardzie ESG i posiada certyfikat zgodności z metodą Miyawaki. Działalność Forest Maker została dostrzeżona i wyróżniona w konkursie Green Designer 2023.
powrót