Parkowa firma z nominacją w Pomorskich Sztormach

Parkowa firma z nominacją w Pomorskich Sztormach

Działający w obszarze nanotechnologii Nanoseen z PPNT Gdynia otrzymał nominację w kategorii Nauka w plebiscycie Pomorskie Sztormy. To konkurs z osiemnastoletnią tradycją organizowany wspólnie przez trójmiejską Gazetę Wyborczą oraz Pomorski Urząd Marszałkowski.

Pomorskie Sztormy to plebiscyt, który korzeniami sięga 2005 roku. Początkowo nagradzane były w nim osoby ze świata kultury, z czasem dołączyli do nich przedstawiciele, biznesu, sportu czy nauki. W tym roku kapituła konkursowa nominowała w kategorii nauką firmę z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego GdyniaNanoseen.

Cieszymy się z wyróżnienia parkowego startupu, który od 2022 roku w naszej przestrzeni realizuje innowacyjne projekty. Jednym z nich są specjalne nanomembrany do odsalania wody. To rewolucyjne rozwiązanie pozwalające zredukować problem dostępu do wody pitnej, zwłaszcza w tych miejscach naszego globu, gdzie jest on ograniczony. Warto przypomnieć, że z tym zjawiskiem mierzy się blisko 2 miliardy osób na świecie.

Nanoseen opracowało z wykorzystaniem technologii NanoseenX specjalne nanomembrany odsalające i oczyszczające słoną i słonawą wodę w czystą w ciągu zaledwie 2 minut. NanoseenX, poza odsalaniem wody, oczyszcza ją między innymi z mikro oraz nanoplastików, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich. Praktyczne testy przeprowadzono w Sopocie. Wykorzystana nanotechnologia została dostosowana do każdej strefy klimatycznej, dzięki czemu można z niej skorzystać w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Zastosowanie znajdzie na plaży, w górach, terenach wiejskich i zurbanizowanych.

  • – Nasza nanotechno­logia zapewni dostęp do wody pitnej wszystkim ludziom na Świecie. Jest to pierwsze i jedyne rozwią­zanie wykorzystujące proces prostej filtracji, który pole­ga na przepływie grawitacyjnym i nie wymaga  do­stępu do energii, czy ciśnienia. Nasze rozwiązanie jest łatwo skalowalne, niezwykle ekologiczne, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, oraz nie powoduje emisji CO2. – opowiada o projekcie Bartosz Kruszka CEO Nanoseen.

Nanomembrany stworzone przez Nanoseen posiadają praktyczne rozwiązanie – można je dostosować do istniejących urządzeń, takich jak filtry, czy technologie obecne na rynku, w efekcie zostają obniżone koszt oczyszczenia i odsolenia wody.

Na Nanoseen z PPNT Gdynia głosuj tutaj: https://tiny.pl/wkgcg

powrót
Skip to content