Nakładki na klamki w walce z koronawirusem

Nakładki na klamki w walce z koronawirusem

Firma z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzyła innowacyjne nakładki na klamki, które  dzięki ograniczeniu kontaktu dłoni z uchwytem pozwalają skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W przeciwieństwie do podobnych rozwiązań drukowanych w 3D, wykorzystana technologia wtrysku jest trwalsza i pozwala na szybszą produkcję w dużym nakładzie.

Klamki, których w miejscach publicznych dotykają setki ludzi, są bardzo niebezpieczne w czasie epidemii koronawirusa. Opatentowany przez gdyński startup zaczep pozwala na otwieranie drzwi przedramieniem, bez używania dłoni. Można go zainstalować praktycznie na wszystkich rodzajach klamek, także zewnętrznych, które użytkowane są z największą częstotliwością.

Siła w prostocie
Uchwyt wykonany jest z poliamidu z domieszką włókna szklanego metodą wtrysku. Albert Kaczorowski – prezes zarządu Kastel sp. z o.o.: – Poliamid to tworzywo technologiczne o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej, porównywalnej z wytrzymałością aluminium. Technologia ta stwarza dodatkowo możliwość wykonywania uchwytów w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie ich do różnego rodzaju drzwi oraz otoczenia w którym jest on montowany. W wersji neutralnej jasnoszarej może być instalowany w obiektach użyteczności publicznej np. urzędach czy szpitalach.

Najważniejszy jednak z punktu widzenia przyszłych użytkowników jest fakt, że instalacja zaczepu jest wyjątkowo prosta, dzięki czemu praktycznie każdy jest w stanie poradzić sobie z jego montażem.

Po pierwsze: bezpieczeństwo
Gładka powierzchnia zaczepu pozwala na łatwą dezynfekcję tam, gdzie konieczne jest zachowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa. Sam materiał jest także odporny na czynniki chemiczne, co jest istotne w przypadku używania środków czyszczących.  To jednak nie są jedyne powody, dla których konstruktorzy sięgnęli po doskonale znane w przemyśle tworzywo sztuczne.

Zgodnie z potwierdzoną badaniami naukowymi wiedzą, żywotność wirusa jest zdecydowanie dłuższa na powierzchniach metalowych niż tworzywowych. Ważnym czynnikiem w wyborze materiału do produkcji zaczepu była też jego waga. Zaczep metalowy posiada większą masę i mogłyby się pojawiać przypadki, że zainstalowany na klamce ze słabszą bądź wypracowaną sprężyną zaczep dociążałby ją powodując niekontrolowane otwieranie się drzwi. – opowiada Albert Kaczorowski.

Bezdotykowe zaczepy na klamki pomyślnie testowane były m.in. w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, dostępne będą w sprzedaży od 1 sierpnia w firmie Kastel oraz u wskazanych dystrybutorów na terenie kraju.

 

Więcej informacji o rozwiązaniu: www.zaczepy-kastel.pl

powrót