Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Czytnik skali szarości dla niewidomych, rowerowy skaner jakości powietrza czy system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – to wybrane projekty biorące udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Autorów aż 35 innowacyjnych pomysłów, będzie można spotkać na Gdynia E(x)plory Week – święcie pasjonatów nauki i innowacji, które odbędzie się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Częstą przyczyną śmierci osób starszych jest zasłabnięcie lub utrata przytomności, a w konsekwencji utonięcie w trakcie kąpieli. Licealista Maciej Kowalski i student Jakub Zyngier z Krakowa opracowali system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – tzw. „Babcia w wannie”. System ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie kąpieli osobom z niej korzystającym, w szczególności przebywającym w szpitalach czy domach opieki, przy zachowaniu maksimum komfortu i intymności. System polega na kontroli ruchu osoby kąpiącej się dzięki specjalnie zamontowanemu czujnikowi.

„Babcia w wannie” to jeden z projektów biorących udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który jest częścią Gdynia E(x)plory Week. Podczas wydarzenia będzie można spotkać autorów aż 35 innowacyjnych projektów z różnych dziedzin naukowych, a także z potencjalnie dużą przydatnością społeczną. Projekty zostały wyłonione spośród 160 z całej Polski!

Konkurs Naukowy E(x)plory od 7 lat organizowany jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Konkurs jest częścią Programu E(x)plory, który wspiera utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promuje ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. „Konkurs Naukowy E(x)plory przeznaczony jest dla młodych, ambitnych osób w wieku 13-20 lat, które są zainteresowane otaczającą nas rzeczywistością. Wspieramy młodych naukowców zafascynowanych innowacyjnymi rozwiązaniami, badających otaczającą nas przyrodę lub po prostu mających niezwykły pomysł na projekt społeczny – opowiada Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Łukasz Strzelczyk i Patryk Solarczyk z Ostrowa Wielkopolskiego opracowali rowerowy skaner jakości powietrza (BAQS – Bicycle air quality scanner). Urządzenie pomaga rowerzystom w wyborze najczystszych pod względem jakości powietrza tras rowerowych. Skaner komunikuje się z telefonem i ostrzega o zanieczyszczeniach. W przypadku obecności smogu użytkownik zostaje powiadomiony o zagrożeniu wibracją lub sygnałem dźwiękowym. Wszystkie dane wysyłane są na stronę z uaktualnianą na bieżąco mapą oraz widoczną skalą i stężeniem zanieczyszczeń w danym miejscu. Jan Paczkowski z Bydgoszczy opracował natomiast „BrailleView – czytnik skali szarości dla niewidomych”, który za pomocą wibracji symuluje natężenie skali szarości (od najrzadszych drgań na bieli po najczęstszych na czerni). Czujniki razem z silnikami zamontowane będą w specjalnych ramkach zakładanych na plecy osobom niewidomym. Dzięki temu za pomocą bodźców wywoływanych przez drgania obu silników, osoby niewidome będą w stanie rozpoznawać kształty. Urządzenie w założeniu ma być proste w budowie i tanie w produkcji.

Finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory walczyć będą o stypendia naukowe w wysokości 10 tys., 7 tys. i 5 tys. złotych oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii. Projekty będą oceniane przez 20-osobowe jury złożone z przedstawicieli najlepszych polskich uczelni i innowacyjnych firm. Młodzi naukowcy wezmą również udział w plebiscycie Innowator Jutra – który wyłoni najciekawszy zdaniem internatów projekt naukowy. Głosowanie rozpocznie się 15 października. Wyniki zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia Gdynia E(x)plory Week dnia 26 października.

powrót
Skip to content