Inżynierowie Space Forest coraz bliżej skonstruowania rakiety suborbitalnej

Inżynierowie Space Forest coraz bliżej skonstruowania rakiety suborbitalnej

Celem projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), w ramach którego powstaje PERUN jest stworzenie pierwszej polskiej rakiety zdolnej wynosić ładunki o masie 50 kg na pułap 150 km. Jego realizację wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Robert Magiera ze SpaceForest: – Nasza rakieta ma być rakietą typowo badawczą, wykonującą pomiary w stanie mikrograwitacji, a więc bardzo niskiego ciążenia, który występuje np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś badania na pokładzie podobnych rakiet można przeprowadzić np. w północnej Szwecji (Esrange) i Norwegii (Andoya). Dostęp do tego rodzaju badań jest jednak bardzo kosztowny i trudny. 

Wykorzystanie ścieżki projektowej „design to cost” ma zapewnić atrakcyjność PERUNA zarówno dla klientów polskich, jak i zagranicznych. Usługi realizowane za pomocą gdyńskiej rakiety mają być bowiem najtańsze z dostępnych dotąd na światowym rynku. Wszystko za sprawą właściwości konstrukcji, której części mają być w pełni odzyskiwane i gotowe do użycia przy kolejnym locie. PERUN ma być napędzany hybrydowym silnikiem rakietowym opracowanym w Space Forest. Zastosowanie takich silników pozwala regulować poziom przyspieszenia pojazdu w trakcie lotu. Dzięki opcjonalnemu układowi stabilizacji rakiety możliwe jest również kontrolowanie trajektorii jej lotu.

Obecnie inżynierowie SpaceForest zakończyli prace nad modelem redukcyjnym rakiety PERUN w skali 1:2, który pozwoli sprawdzić poprawność działania wybranych podsystemów pojazdu oraz zmierzyć parametry aerodynamiczne w trakcie lotów testowych. Pierwszy z nich ma zostać przeprowadzony jeszcze w tym roku. – Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu Polskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Instytutu Lotnictwa oraz przychylności instytucji wojskowych, usunięte zostały ograniczenia dotyczące pułapu lotów z poligonu wojskowego w Ustce. Obecnie, po spełnieniu stosownych procedur, możliwe są już testy lotne rakiet suborbitalnych z Ustki. – podkreśla Magiera. Start pełnowymiarowego modelu rakiety PERUN zaplanowano na czwarty kwartał 2019 roku, natomiast docelowa rakieta ma polecieć w roku 2022.

Warto dodać, że lot polskiej rakiety suborbitalnej na wysokość umownej granicy kosmosu (100 km) został wpisany na listę projektów realizowanych w ramach Krajowego Programu Kosmicznego. To istotny element przyjętej przez rząd Polskiej Strategii Kosmicznej. W ten sposób rakiety suborbitalne mogą w krótkim czasie stać się polską niszą technologiczną.

powrót