Koronawirus, statystyka i blogerzy czyli nauka w przystępnej formie

Koronawirus, statystyka i blogerzy czyli nauka w przystępnej formie

Dla ciekawych świata
Dotąd odbyły się już trzy z sześciu zaplanowanych, wirtualnych spotkań. Organizatorzy przyznają, że obserwują tendencję zwyżkową, jeśli chodzi o zainteresowanie webinarami. Wśród słuchaczy dominują uczniowie i studenci nauk przyrodniczych, ponieważ głównie do nich skierowany jest program IBP. Wykłady mają jednak otwartą formułę, więc każdy może dołączyć online.

Skąd pomysł na poszerzenie tegorocznej formuły? Kierownik PPNT Gdynia | Bio Laboratorium – dr Jolanta Grzenkowicz – Wydra: – Niewątpliwie pandemia COVID-19 wymusiła na nas wszystkich konieczność dostosowania się do nowej sytuacji i tak jak każda zmiana wymagała zupełnie nowego podejścia. Oczywiście obawialiśmy się, jak nasi odbiorcy zareagują na formę wykładów prowadzonych online. Ku naszemu zaskoczeniu, nauczyciele oraz uczniowie bardzo chętnie skorzystali z tej formy pogłębiania wiedzy. Wykłady spotkały się z pozytywnym odbiorem, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość obejrzenia  materiału w dowolnym momencie, dopasowanym do zajęć szkolnych. Ich forma niweluje konieczność organizowania wyjścia poza szkołę, co czasami wiązało się z trudnościami. Podczas webinaru uczestnicy mają również możliwość zadawania pytań i prowadzenia dyskusji z wykładowcą.

Najlepsi eksperci
Trzeba przyznać, że organizatorom udało się w tym roku przyciągnąć rozchwytywanych na co dzień ekspertów. Jak powstawał program wykładów? Dr Joanna Głowacka – PPNT Gdynia | Bio Laboratorium: – Tematyka wykładów była ustalana tak, by ich treści rozbudzały zainteresowanie, uzupełniały wiedzę i czyniły ją bardziej praktyczną, zarówno wśród uczestników projektu IBP, studentów, uczniów, jak i ludzi po prostu kochających przyrodę. Staramy się aby nasi wykładowcy z jednej strony przekazywali treści, które są wiedzą niezbędną (jak wykład o alternatywach dla antybiotyków) oraz te, które dotykają spraw bieżących, budzących powszechne zainteresowanie – jak temat związany z COVID-19.  Nie zapominamy o tych, dla których istotne są sprawy ekologiczne, związane z ochroną przyrody (wykład o torfowiskach). Chcemy przybliżyć zagadnienia, które wydają się nam zawiłe i niedostępne, a są potrzebne nie tylko we wszystkich dziedzinach nauki, ale i w naszym codziennym życiu.

To dopiero półmetek
W październiku – przyrodniczka Paulina Dzierża opowie o torfowiskach i ich ochronie. Z kolei 10 listopada Wiktor Kotowski rozwinie temat bagien i roślinności tam występującej.

Cykl wykładów zakończy się z przytupem, ponieważ  20.11.2020 gdańska badaczka i wirusolożka doktor Alicja Chmielewska omówi „Fakty i mity o Sars-CoV-2”. Na co dzień, w ramach prowadzonych badań, testuje terapię zwalczającą chorobę COVID-19 i inne groźne choroby wirusowe.

Wszystkie webinary można oglądać bezpłatnie, na platformie YouTube Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, a informacje o kolejnych wykładach śledzić na parkowym Facebooku.

Warto dodać, że nie zmieniło się główne założenie programu InnovaBio Pomorze, zgodnie z którym uczniowie i studenci kierunków przyrodniczych mogą zdobywać doświadczenie w pracy przy realnych projektach badawczych pod okiem ekspertów PPNT Gdynia | Bio Laboratorium. Równolegle do wykładów prowadzone są prace badawcze przy kilku innowacyjnych projektach. Tegoroczna edycja Innova Bio Pomorze potrwa do końca listopada.

Harmonogram wykładów w ramach VII edycji InnovaBio Pomorze:

WRZESIEŃ

15.09.2020 | godz. 13:00
Magdalena Płotka – „Alternatywy dla antybiotykoterapii” – ZOBACZ NAGRANIE

29.09.2020 | godz. 13:00
Konrad Malec – „Mało słone, czyli kto żyje w Bałtyku” – ZOBACZ NAGRANIE

 

PAŹDZIERNIK

13.10.2020 | godz. 12:00
Janina Bąk – „Statystyka – królowa nauk czy popychadło medialnego świata” – ZOBACZ NAGRANIE

28.10.2020 | godz. 12:00
Paulina Dzierża – „Czynna ochrona torfowisk: cele, metody, sukcesy i porażki”
– wykład w ramach podsumowania i promocji projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślinności torfowiskowej –etap II” – ZOBACZ NAGRANIE

 

LISTOPAD

10.11.2020 | godz. 12:00
Wiktor Kotowski – „Bagna, ludzie i klimat” – ZOBACZ NAGRANIE
– wykład w ramach podsumowania i promocji projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślinności torfowiskowej –etap II”

20.11.2020 | godz. 11:00
dr Alicja Chmielewska – „Fakty i mity o Sars-CoV-2” – ZOBACZ NAGRANIE
– ZAKOŃCZENIE IBP

powrót
Skip to content