Gdyński startup dostarczy symulator statku wspierającego farmy wiatrowe

Gdyński startup dostarczy symulator statku wspierającego farmy wiatrowe

Zmieniający się świat sprawia, że państwa i organizacje coraz chętniej poszukują i korzystają z nowych zasobów energii. Dążąc do zrównoważonego rozwoju, swoją uwagę zwracają w stronę źródeł odnawialnych. Wśród nich poczesne miejsce zajmują morskie elektrownie wiatrowe. Startup z PPNT Gdynia wychodząc naprzeciw oczekiwaniom postanowił stworzyć wirtualny symulator statku Crew Transfer Vessel, skrótowo zwanym CTV, na którym będą szkoliły się załogi serwisujące maszty i turbiny wiatrowe.

Rynek morskich elektrowni wiatrowych z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija. W najbliższych latach liczba osób z nim związanych może zbliżyć się do 20 tys. Część z nich będzie odpowiedzialnych za budowę elektrowni na pełnym morzu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiele z nich będzie powstawało na mającym ku temu znakomite warunki Morzu Bałtyckim. Firma Flint Systems  opracuje i dostarczy specjalny symulator statku transportującego serwisantów do takich elektrowni w oparciu o technologię VR, czyli wirtualnej rzeczywistości dla firmy LKK/CNK .

Projekt obejmuje stworzenie aplikacji jednostki CTV – Crew Transfer Vessel, czyli transportującej załogę serwisową, która zostanie zintegrowana z istniejącą już platformą ruchu. Symulator będzie bazował na realistycznej symulacji zgodnie z fizycznymi parametrami zachowania statku oraz otoczenia, w którym będzie funkcjonował tj. wpływ falowania, prądów wodnych, wiatru i innych warunków atmosferycznych. – wyjaśnia Grzegorz Szatkowski, wiceprezes zarządu Flint Systems.

Parkowy startup dostarczy kompletny system nie tylko umożliwiający odzwierciedlenie opisanych warunków, ale także ich modyfikowania pod kątem szkoleniowym.

Odzwierciedlimy m.in. wpływ zewnętrznych czynników na łódź CTV oraz zastosujemy rozbudowany system ustawiania pogody, uwzględniający między innymi – wiatr, prądy morskie, fale, pora dnia, czy opady. – dodaje Grzegorz Szatkowski.

Symulator będzie służył do celów szkoleniowych ze względu na rosnące zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanej kadry potrzebnej do obsługi polskich farm wiatrowych. Dostawa urządzenia symulacyjnego do klienta planowana jest na grudzień 2022 roku.

powrót
Skip to content