Gdyńska technologia nagrodzona w Szwecji!

Gdyńska technologia nagrodzona w Szwecji!

7 marca w szwedzkiej Karlskronie, na zakończenie konferencji Innovation Day, organizowanej w Blue Science Park, wręczone zostały wyróżnienia Stena Line Propeller Prize, przyznawane najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego. Jedną z nich okazała się gdyńska firma Searis Technologies, która stworzyła projekt bezzałogowej łodzi przenoszącej instrumenty do badań hydrograficznych i hydrologicznych o nazwie MUSE (Multipurpose Unmanned Surface Explorer ).

W ostatnim sezonie MUSE realizowała zadania badawcze na Spitsbergenie operując z Polskiej Stacji Polarnej. Pilotowana przez naukowców z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego łódź zbierała próbki i badała wodę u czoła lodowca w fiordzie Hornsund.

Użycie bezzałogowego, zdalnie sterowanego pojazdu było warunkiem koniecznym badań ze względu na niebezpieczeństwa związane z częstym cieleniem się lodowca. Mimo arktycznych warunków MUSE w pełni zrealizowała program badawczy dostarczając dziesiątek próbek i pomiarów z różnych głębokości.

Stena Line Propeller Prize jest nagrodą dla przedsiębiorców przyznawaną corocznie młodym firmom w obszarze ICT i technologii morskich. Oprócz tytułu, do nagrodzonych firm w każdej z kategorii trafia po 100 tysięcy szwedzkich koron czyli po ok. 40 tysięcy złotych.

Na konferencję w Karlskronie zaproszone zostały również trzy firmy działające w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym Gdynia: Speednet, WiRan i ITFS, które miały okazję przedstawić swoje produkty i usługi na specjalnie przygotowanych, indywidualnych stoiskach oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe na szwedzkim rynku. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.

 

 

powrót