Festiwal E(x)plory początkiem naukowej przygody

Festiwal E(x)plory początkiem naukowej przygody

Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory co roku odkrywa nowe naukowe talenty i wspiera utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych. Nie zawsze jednak ich naukowa przygoda kończy się wraz z zakończeniem festiwalu. Dokładnie tak stało się w przypadku ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bydgoszczy – Firasa Hai Obeid, który w ramach Konkursu E(x)plory dwa lata temu został wyróżniony Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdyni.

Nagrodzony podczas festiwalu projekt o tajemniczej nazwie Cytokininowy eliksir młodości jako alternatywa w suplementacji roślin w warunkach niedoboru żelaza powstał pod opieką Alojzego Markwitana oraz dr Iwony Paprzyckiej. Założeniem pracy było wyłonienie korzystniejszej metody podawania optymalnych stężeń cytokinin roślinom dotkniętym niedoborem żelaza. Wyniki wskazały na potencjał naturalnej cytokininy w suplementacji roślin oraz na niekorzystne działanie syntetycznego fitohormonu, co mogłoby stanowić zdrową alternatywę w stosunku do dostępnych na rynku, tradycyjnych preparatów wspomagających rośliny.

Eksperci zwracali uwagę na fakt, że poruszona przez licealistę tematyka jest obszerna i wymaga jeszcze wielu badań. Dotychczasowe wyniki wskazywały na potencjał projektu w zastosowaniu gotowych preparatów roślinnych, co  mogłoby wspomóc w przyszłości  przemysł rolniczy w Polsce.

Szansa na dokładniejsze doświadczenia w warunkach laboratoryjnych pojawiła się w momencie przyznania Firasowi Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni w postaci opieki mentorskiej PPNT Gdynia | Biolaboratorium. Poza możliwością realizacji badań w ściśle kontrolowanym środowisku laureat otrzymał sporą dawkę wiedzy i umiejętności od ekspertów PPNT Gdynia | Biolaboratorium. Jak sam mówi: – Pod okiem doświadczonych pracowników naukowych nauczyłem się podstawowych technik biologii molekularnej. Bez wątpienia mój pobyt w Biolaboratorium rozwinął mnie i mój warsztat laboratoryjny, tak kluczowy dla każdego przyszłego naukowca.

Wszystko wskazuje więc na to, że Konkurs E(x)plory był dla laureata nagrody zaledwie początkiem naukowej przygody, a o kolejnych efektach jego prac zapewne jeszcze nie raz usłyszymy.

powrót