Drony naszych Parkowiczów będą patrolować port

Drony naszych Parkowiczów będą patrolować port

Port Gdynia rozpoczyna współpracę z parkową firmą Pelixar, która przygotuje drona monitorującego zanieczyszczenia oraz powiadamiającego o niebezpieczeństwach na terenie portu.

Drony, czyli fachowo: bezzałogowe statki powietrzne już niedługo zadbają z powietrza o bezpieczeństwo Portu Gdynia. Spółka w grudniu ubiegłego roku podpisała list intencyjny, a teraz już umowę z firmą Pelixar. To specjaliści od dronów do zadań specjalnych, którzy nad swoimi innowacjami pracują na terenie gdyńskiego PPNT.

Pelixar opracuje model drona, który posłuży m.in. do monitoringu portu. Tego dotyczył też wcześniejszy list intencyjny. Umowa jest zwieńczeniem projektu oraz początkiem nowego rozdziału współpracy.

Monitoring, środowisko i nie tylko
Celem programu było wypracowanie i wdrożenie spersonalizowanego na potrzeby gdyńskiego portu Lotniczego Systemu Monitoringu – tak nazywa się program, dzięki któremu drony będą z powietrza obserwować teren Portu Gdynia. Kamera z zoomem posłuży do obserwacji nabrzeży, a dodatkowo kamera termowizyjna pozwoli czuwać nad bezpieczeństwem także w nocy i w przypadku poszukiwania ludzi.

Oprócz tego „portowe” drony zadbają o środowisko, korzystając z czujników zanieczyszczenia powietrza – pod tym kątem będą sprawdzane statki wchodzące do portu. Innowacyjny dron będzie też posiadał sensor, który zbada rozlewiska i określi, czy nie zawierają zanieczyszczeń.

Dron – portowy strażnik
Docelowo rozwiązanie wypracowane przez Pelixar ma umożliwić sprawne rozpoznanie, weryfikację i reakcję na zagrożenia oraz sytuacje kryzysowe w Porcie Gdynia. Pomoże też w pracy strażakom Portowej Straży Pożarnej.

Dron zaprojektowany dla Portu Gdynia będzie mógł także… transportować małe przesyłki. Innowacyjny system załadunku i zrzutu pozwoli na szybki transport małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie. To zadanie jest powiązane z współpracą z firmą Advanced Protection Systems oraz 43. Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni. System tworzony przez Pelixar ma być oparty na schemacie Drone Traffic Management (DTM), służącym do zarządzania ruchem dronów.

Umowa Portu Gdynia z firmą Pelixar działającą na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia to elementu długofalowej strategii tworzenia unikalnego systemu bezpieczeństwa gdyńskiego portu.

 

źródło: gdynia.pl

powrót