Deszcz nagród dla Gdynia Design Days

Deszcz nagród dla Gdynia Design Days

Festiwal Gdynia Design Days poświęcony projektowaniu w zmieniającym się otoczeniu to już doskonale rozpoznawana marka, nie tylko na Pomorzu, ale także w całej Polsce. To rezultat nie tylko merytoryki wydarzenia, które poprzez swój program wystaw, warsztatów, wykładów i dyskusji z udziałem uznanych nazwisk, umiejętnie łączy branżę projektową z biznesem, ale także wyróżniającej się na tle innych, przemyślanej identyfikacji wizualnej. I to ona zbiera w tym roku laury. Realizacja autorstwa Hardziej Studio (Ada Zielińska, Patryk Hardziej) otrzymała właśnie nagrodę za Projekt Roku 2021 oraz Złoty KTR.

Projekt Roku to tytuł przyznawany przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej od 2010 roku.  Idea przyznawania nagród wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców.

Z kolei Jury Konkursu Klubu Twórców Reklamy docenia wyrazistą komunikację, niestandardowe i przełamujące konwencję idee oraz aktualność użytych w projekcie narzędzi, mediów i tematów. Tytuł przyznawany jest w czterech głównych kategoriach: Communication, Design, Technology oraz Craft. W Tym roku, w kategorii Design Złoto powędrowało do Hardziej Studio, współpracującego od kilku lad z PPNT Gdynia | Centrum Designu, będącym organizatorem festiwalu.

– Podczas pracy nad identyfikacją wizualną festiwalu nie wiedzieliśmy, jak zostanie przyjęta. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest całkowicie niespodziewana. Ale nie mogła wyglądać inaczej.
Identyfikacja wizualna niosła ze sobą bardzo ważne przesłanie. Hasło Gdynia Design Days 2021 – solidarni – zwracało uwagę na takie wartości, jak współodpowiedzialność oraz wpływ naszych działań na innych oraz na planetę. Są to tematy, które nie mogą być komunikowane w rozmyty sposób. Nie można ich też przykrywać formą. Stąd bezkompromisowe, klarowne rozwiązanie, czyli proste komunikaty pisane czarnymi literami, za pomocą najpowszechniejszego kroju pisma, czyli Times New Roman. W efekcie cały ciężar przeniesiony jest na istotę komunikatu, który wybrzmiewa w pełnej krasie, zwracając uwagę na to, co jest najważniejsze w naszym rozumieniu – opisuje prace nad oprawą graficzną festiwalu Ewa Chudecka z PPNT Gdynia | Centrum Designu.

Pełna lista laureatów obu nagród:
https://ktr.org.pl/
https://projektroku.pl/
Więcej o festiwalu Gdynia Design Days:
gdynia design days

powrót
Skip to content