Designerskie hotele dla owadów oraz Autonomiczna szklarnia

Designerskie hotele dla owadów oraz Autonomiczna szklarnia

Już na wiosnę 2022 roku, w otoczeniu szkół podstawowych: SP 10, SP 44 oraz SP 26 w Gdyni do nowych hoteli dla owadów wprowadzą się pierwsi lokatorzy, a uczniowie będą mieli możliwość wziąć udział w pierwszych lekcjach nasadzeń w autonomicznej szklarni.

W związku z realizowanym przez Miasto Gdynia otwartym konkursem ofert na powierzenie lub wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych, Stowarzyszenie Traffic Design oraz Fundacja MOZI ponownie zaaranżowali przestrzeń miejską w Gdyni. Designerskie hotele dla owadów autorstwa Stowarzyszenia Traffic Design, został skierowany dla mieszkańców – owadów. Traffic Design traktuje zwierzęta, także te dzikie, również jako pełnoprawnych mieszkańców miasta. Na wiosnę przyszłego roku do hoteli zostaną wprowadzone owady, które pomogą okolicznym roślinom i drzewom szybciej zakwitnąć. Zwiększenie ilości owadów w tej okolicy stanowi duży wkład w ekosystem nadleśnictwa.

Ciekawie zapowiadają się również przyszłoroczne lekcje przyrody dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 26. W ramach konkursu fundacja MOZI zrealizowała budowę Autonomicznej szklarni – Zieleniak. Szklarnia mimo że ma tradycyjny wygląd, wyposażona jest w system zbierania wody deszczowej z powierzchni dachu, zbiornik na wodę oraz system rozprowadzania jej wewnątrz. Całość zasilana jest panelem solarnym umieszczonym na dachu. Nie brakuje czujników poziomu wilgotności i temperatury, a także modułu elektronicznego, który pozwala na sterowanie systemem nawadniania także zdalne. Dodatkowo, obiekt wyposażony jest w punkt edukacyjny – ławki i stoły umieszczone na tarasie szklarni umożliwią prowadzenie lekcji i warsztatów. Uczniowie wraz z wyspecjalizowaną do tego kadrą, będą mieli okazję własnoręcznie dokonać wysadzeń specjalnie wyselekcjonowanych roślin. To świetna okazja do tego, aby w praktyce nauczyli się jak funkcjonuje szklarnia i poczuli zew ogrodniczy. My już nie możemy się doczekać pierwszych efektów i z niecierpliwieniem czekamy na wiosnę!

powrót
Skip to content