Co w tym roku przygotowaliśmy dla was na Gdynia Design Days?

Co w tym roku przygotowaliśmy dla was na Gdynia Design Days?

Bogaty program wykładów i dyskusji! A interdyscyplinarne grono specjalistów zapewni szeroką perspektywę podczas poruszania najbardziej aktualnych zagadnień. Jakie tematy pojawią się w tym roku na Gdynia Design Days? Poznaj program 15. edycji!

W tym roku podczas GDD 2022 wrócimy do znanych już tematów, ale w nowych ujęciach. Nie zabraknie także zupełnie nowych treści. Pierwszy dzień festiwalu zaczniemy od dyskusji panelowej na temat tegorocznego hasła – Współmorze. Następnie wykład poprowadzi Lisa Lang. W niedzielę posłuchamy na temat cyklu życia przedmiotów oraz poszukiwania rozwiązań, które ograniczą produkcję nowych.

Poniedziałek zaczniemy dwoma wykładami o tematyce, która wcześniej nie była poruszana na GDD. Pierwszy z nich dotyczyć będzie projektowania nowych rozwiązań prawnych, czyli legal design, który łączy myślenie projektowe z prawodawstwem i perspektywą zorientowaną na użytkownika, tworząc rozwiązania systemowe, odpowiadające na aktualne potrzeby. Drugi wykład będzie dotyczył życia w świecie otaczających nas algorytmów w wirtualnej rzeczywistości. Czy wiesz, jak często są one wykorzystywane i wpływają na podejmowane przez Ciebie decyzje? Do czego jeszcze można je wykorzystywać?

We wtorek poznamy różne spojrzenia dotyczące hasła empatia: będziemy mówić o Solarpunku i innych futuro-optymistycznych ruchach opowiadających o możliwych przyszłościach, zastanowimy się czy projektowanie spekulatywne uratuje świat, a podczas wykładu o designie empatycznym spojrzymy, jak umiejętności projektantów i projektantek pomagają podczas największego kryzysu uchodźczego w Europie od zakończenia II wojny światowej.

Środa poświęcona będzie tematom związanym z poszukiwaniem nowych materiałów, stanowiących alternatywę dla tradycyjnych tworzyw, których produkcja nie koresponduje ze współczesnymi potrzebami, oraz Bałtykowi, który chociaż tak nam bliski, wciąż nie został przez nas dobrze zbadany. W ostatni dzień wykładów – czwartek, 7 lipca – przyjrzymy się tematom związanym z Nowym Europejskim Bauhasem oraz social design, gdzie zastanowimy się, jaki wkład design może wnieść w rozwiązywanie społecznych wyzwań.

Jak wziąć udział?
Po dwóch edycjach odbywających się głownie online, powracamy do spotkań stacjonarnych. Wszystkie wydarzenia z programu odbędą się na Scenie GDD w PPNT Gdynia. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.

Poza tym, w ramach festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące, współorganizowane z naszymi partnerami. Nie zabraknie również spacerów – zarówno po mieście, jak i po samych wystawach.

Poznaj pełen program wydarzeń.

 

Widzimy się w Gdyni 2 lipca!

powrót
Skip to content