Certyfikat jakości dla Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia

Certyfikat jakości dla Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia

Największe Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP)  po raz kolejny przyznało Pomorskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznego Gdynia (PPNT Gdynia) certyfikat spełnienia środowiskowych standardów jakości działania ośrodków Innowacji.  Co to oznacza?  Certyfikat potwierdza najwyższą jakość oferty PPNT Gdynia oraz usług skierowanych do innowacyjnych przedsiębiorstw. Inaczej mówiąc: Gdynia wspiera rozwój innowacji i robi to dobrze!

Pod lupą ekspertów
Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce powstało w 1992 roku, aby wspomagać powstawanie i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw i regionów. Aby robić to w sposób efektywny wprowadziło standardy postępowania dla ośrodków innowacji. Eksperci SOOIPP w dziedzinie zarządzania ośrodkami innowacji, jak również wdrażania innowacji i rozwoju firm z branży deep tech analizowali zarówno parkową infrastrukturę, jak i usługi skierowane do innowacyjnych przedsiębiorców. W związku z tym, że standardy, jakie należy spełnić, aby certyfikat mógł być przyznany są na bieżąco aktualizowane, audytorzy brali także pod uwagę m.in. programy akceleracji, usługi z obszaru Badań i Rozwoju oraz demonstratory technologii.  Certyfikat dla Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oficjalnie potwierdza jakość oferty i usług realizowanych tu na rzecz rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć. Jego ważność upływa z końcem 2025 roku. Aby mógł zostać ponownie przyznany, parki muszą poddać się ponownej weryfikacji ekspertów SOOIPP.

Od płetw po satelity
– Gdynia ma innowacje wpisane w swoje DNA, a ich rozwój to kluczowy element naszej przyszłości. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia stanowi niezastąpione ogniwo wspierające ten proces. Działa tu ponad 200 innowacyjnych firm, zatrudniających ok. 2 tysięcy ludzi. Z rozwiązań firm zlokalizowanych w parku korzysta m.in. Europejska Agencja Kosmiczna. To są wymierne efekty realizowanych przez park usług. Certyfikat jest potwierdzeniem ich najwyższej jakości – komentuje Katarzyna Gruszecka – Spychała – wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny wspiera innowacje już od ponad 20-stu lat. W tym czasie spod naszych skrzydeł wyfrunęło wiele rozpoznawanych na świecie marek. Wymienię choćby kupioną przez światowego giganta IVONA software, ale również producentów rozchwytywanego przez light designerów oświetlenia scenicznego Portman Lights czy składanych płetw EXOTECH, które mają w swoich zasobach służby specjalne. Cieszymy się, że mogliśmy towarzyszyć im w rozwoju, udostępniając potrzebną infrastrukturę lub doradztwo ekspertów. Certyfikat SOOIPP  jest dla nas dodatkowym potwierdzeniem, że nasza oferta dla młodych firm, to kapitał, które przynosi wymierne efekty w kluczowym etapie ich rozwoju. – komentuje dyrektorka Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia – Anna Borkowska.

Korzyści dla regionu
Wzrost liczny innowacyjnych przedsięwzięć rozwijanych w murach parku technologicznego widoczny jest również w danych  publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w Gdańsku. Zgodnie z raportem z 2023 roku liczba przedsiębiorstw w województwie pomorskim, które wprowadziły innowacje produktowe wzrosła o 3 punkty procentowe, natomiast liczba przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje w zakresie usług, wzrosła aż o 14 punktów procentowych w stosunku do wcześniej badanego okresu (2013-2015). Zdaniem ekspertów, rozwój innowacji to wzrost konkurencyjności. – Trzeba wyraźnie powiedzieć, że PPNT Gdynia to przede wszystkim efektywnie działający hub innowacyjnych przedsięwzięć,  który korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy Gdyni i całego regionu Pomorza  – podsumowuje Katarzyna Gruszecka – Spychała.

Nie tylko biura
PPNT Gdynia jest siedzibą firm parkowych oraz centrum biznesowym. Głównym zadaniem parku jest wspieranie i tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju innowacyjnych firm,  w branżach, takich jak: ochrona środowiska, wzornictwo przemysłowe, ICT, automatyka – robotyka, poprzez zapewnienie dostępu do infrastruktury, zaawansowanych usług szkoleniowo-doradczych, networkingu. Na terenie PPNT działają Pracownie: Druku 3D, elektroniczna, wzorcowania przyrządów pomiarowych oraz Bio Laboratorium, jak również Centrum konferencyjne, Strefa Startup z coworkingiem, Centrum Designu oraz Informacja Patentowa. PPNT Gdynia jest największym tego typu ośrodkiem w kraju. Tylko w ostatnim roku do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia dołączyły 23 nowe firmy.

Więcej o działalności PPNT Gdynia: www.ppnt.pl

powrót
Skip to content