Science cafe dla dorosłych | Czy istnieje zbrodnia doskonała?

Współczesne metody genetycznej identyfikacji sprawców czyli spotkanie w ramach Science cafe – cyklu spotkań dla dorosłych

kiedy: 9 grudnia (niedziela), godz.16:00-19:00
gdzie: komnata ciemności, Centrum Nauki EXPERYMENT 
wstęp: Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na bilety@experyment.gdynia.pl 

Podczas grudniowego spotkania w ramach Science cafe profesor Pawłowski przedstawi, jak wygląda cały cykl badań dotyczący identyfikacji sprawców począwszy od ujawniania śladów biologicznych jak np. śladów krwi, śliny, nasienia po profilowanie DNA z użyciem nowoczesnych metod biologii molekularnej.

Współczesna genetyka sądowa ma znaczący i ciągle rosnący udział w procesie identyfikacji sprawców przestępstw. Dotyczy to oczywiście wszystkich tych spraw, w których sprawca/sprawcy pozostawiają po sobie ślady w postaci DNA.  Profesor zaprezentuje możliwości identyfikacji sprawców zarówno na podstawie DNA dziedziczonego od obojga rodziców (DNA jądrowy), jak i dziedziczonego tylko w linii matczynej (DNA mitochondrialny) czy ojcowskiej (DNA z chromosomu Y). Zastosowanie tych metod zostanie zilustrowane konkretnymi przypadkami spraw badanych w laboratorium GUM-edu jak np. sprawa wielokrotnego gwałciciela i zabójcy ze Świnoujścia Tomasza Włodarka.

Z pewnością ciekawostką okażą się prezentowane najnowsze osiągnięcia genetyki sądowej, takie jak np. określanie wieku i wyglądu osobnika na podstawie śladów DNA pozostawionych na miejscu przestępstwa oraz zagrożenia związane z potencjalnymi błędami i ich konsekwencjami prawnymi.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których edukatorzy EXPERYMENTU odpowiedzą na pytania:

Czym jest DNA i co można z niego odczytać?
Czym są markery DNA – co potrzeba do jednoznacznej identyfikacji człowieka?
Czy można stworzyć portret pamięciowy z DNA?
Na czym polega izolacja DNA?
Czy łatwo jest usunąć ślady biologiczne, np. krew, z ubrań i przedmiotów?

09.XII
16:00-19:00
EXPERYMENT