Park Konstruktorów

Park Konstruktorów w Gdyni będzie miejscem dla wszystkich kreatorów, projektantów i inżynierów, w którym będą rozwijali zaawansowane projekty technologiczne "od koncepcji do produktu".

26 czerwca 2014 roku wmurowany został kamień węgielny pod nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia. Park Konstruktorów to doskonały dowód na to, że innowacje łączą - powstaje dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W dniu 26 czerwca 2014 roku, w obecności władz samorządowych, państwowych, przedstawicieli nauki, biznesu i mediów, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Park Konstruktorów - nowego miejsca dla wszystkich innowatorów. Do tej pory brakowało przestrzeni, gdzie w małej skali można produkować prototypy, czy też próbne serie własnych wynalazków. Działalność produkcyjna w branży wysokich technologii wymaga specjalistycznej infrastruktury, urządzeń i przestrzeni. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie powstający Park Konstruktorów, który uzupełni dotychczasową ofertę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

- Park Konstruktorów to kolejny element zmiany gospodarczej Gdyni, która od lat wspiera rozwój małej i średniej przedsiębiorczości – mówi Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni. – Nie będzie to kolejny biurowiec. To miejsce dla specjalistów, kreatorów i inżynierów, którzy otrzymają tu pełne wsparcie i możliwość rozwoju na etapie "od prototypu do produkcji." – dodaje Wiceprezydent Guć.

Akt Erekcyjny pod budowę Parku Konstruktorów, podpisany przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Wiceprezesa Zarządu PSSE Józefa Belę, został umieszczony w innowacyjnej kapsule czasu, wykonanej przez przedstawicieli PPNT Gdynia, w formie pochodni i razem z aktualnymi zdobyczami techniki, symbolicznie przekazany kolejnym pokoleniom twórców wysokich technologii. Uroczystość uświetnił też projektant Janusz Kaniewski, prelekcją pt. "Twórczy ferment - inspiracja biznesu z przyszłością".

W ramach projektu budowy Parku Konstruktorów zostanie zrewitalizowany kolejny fragment byłej Stoczni Gdynia, a miasto zyska doskonałe zaplecze wdrożeniowo-produkcyjne, które nie zmieściło się już na obecnych terenach PPNT Gdynia i GPNT. W wyremontowanym budynku (kiedyś nazywanym Pentagon), o powierzchni około 5600 m², zostaną udostępnione nowe prototypownie, warsztaty, pracownie projektowe przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki, robotyki, inżynierii, a także wzornictwa przemysłowego. Przygotowane zostaną także przestrzenie dla projektantów i wzorników oraz pracownie artystów i architektów. Twórcy i konstruktorzy z PPNT i GPNT będą mieć możliwość komfortowego przeprowadzania testów, badań i udoskonaleń technologii, które są tworzone w obu parkach.

Projekt o wartości 44,221 mln zł netto, jest w 85% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach kolejnego etapu rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozostałe środki i wartości w ramach umowy partnerskiej wnoszą Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. (w postaci nieruchomości) i Miasto Gdynia. Generalnym wykonawcą robót remontowych jest firma Dekpol S.A. Rozpoczynające się właśnie prace, wartości 16,4 mln zł netto, obejmą kompleksową modernizację budynku, w systemie "zaprojektuj i wybuduj".

Przeczytaj więcej: www.ppnt.iq.pl/rozbudowa

Kontakt:

Magdalena Dębska
e-mail: m.debska@ppnt.pl
tel. +48 502 186 293